Prawo drogowe stale się zmienia, dlatego warto pozostawać na bieżąco z aktualizacjami. Zapewnia nam to bezpieczeństwo na drodze i komfort jazdy, eliminując ryzyko nieprzyjemnych kontroli. Każdy kierowca jeszcze do niedawna miał obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego wraz z potwierdzeniem ubezpieczenia OC. Dokumenty te były niezbędne między innymi podczas rutynowych kontroli drogowych. Jak wygląda ten obowiązek aktualnie? Wyjaśniamy.
Jazda bez dowodu rejestracyjnego – co nam grozi?
Od 1 października 2018 roku posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu nie jest wymagane, dlatego jazda bez tego dokumentu nie powoduje żadnych prawnych konsekwencji (np. mandatu). Nie trzeba mieć przy sobie również polisy OC. Podczas kontroli drogowej policjant sprawdza wszelkie niezbędne informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (w bazie CEPiK), a więc w sposób elektroniczny. Co więcej – od 5 grudnia 2020 roku nie ma nawet obowiązku posiadania prawa jazdy.
Jak więc wygląda to w praktyce? Po zatrzymaniu się do rutynowej kontroli pojazdów policjant sprawdza w elektronicznej bazie danych ważność prawa jazdy i przeglądu technicznego oraz polisę OC. Ma jednocześnie wgląd do wszystkich informacji, które widnieją w tradycyjnym, papierowym dowodzie rejestracyjnym. Brak dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy w pojeździe nie zwalnia kierowcy z obowiązku posiadania stosownych uprawnień.
Jak wygląda zatrzymanie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli?
Wcześniej, gdy pojawiała się konieczność zatrzymania dowodu rejestracyjnego, policjant zabierał papierową formę tego dokumentu. Obecnie nie jest to możliwe. Co więc ma miejsce w takiej sytuacji? Policjant umieszcza w CEPiK informację o braku ważności dowodu rejestracyjnego oraz o przyczynie tego zajścia, po czym kierowca otrzymuje pokwitowanie zmian. Od tego momentu fizyczny dowód rejestracyjny jest nieważny, a każda kolejna kontrola skutkuje mandatem (aż do momentu odzyskania dokumentu).
Funkcjonariusz może czasowo unieważnić elektroniczny dowód osobisty w następujących przypadkach:
- zagrażanie bezpieczeństwu ruchu drogowego
- brak ważnego badania technicznego lub ubezpieczenia OC
- brak spełniania wymagań dotyczących środowiska
- badanie techniczne wykonane przez nieuprawnioną jednostkę
- brak zgodności między informacjami dowodu rejestracyjnego i polisy OC, a stanem faktycznym ocenionym przez policjanta
Mimo braku obowiązku wożenia fizycznych dokumentów, warto przestrzegać prawa o ruchu drogowym.
Co należy posiadać podczas kontroli drogowej?
Każdy kierowca ma obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu, na podstawie którego funkcjonariusz będzie mógł potwierdzić jego tożsamość. Co grozi za brak dokumentu osobistego, co uniemożliwia ustalenie tożsamości kierowcy? Mandat do wysokości nawet 5000 zł (górne granice w sytuacjach, gdy dokument jest nieważny).
Po co nam papierowy dowód rejestracyjny?
Podczas jazdy autem nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, mimo tego papierowy dokument wciąż jest przydatny w wielu sytuacjach. Takich jak między innymi:
- sprzedaż auta (lub innego pojazdu wymagającego posiadania dowodu rejestracyjnego)
- wizyta na stacji kontroli pojazdów i wykonywanie badania technicznego
- wszelkie wizyty w wydziale komunikacji drogowej
- podróże zagraniczne danym pojazdem
Zwłaszcza podczas podróżowania do innych krajów warto mieć ze sobą komplet fizycznych dokumentów (ważny dowód rejestracyjny, polisa OC, prawo jazdy, dowód osobisty, przegląd techniczny). W każdym kraju panują inne zasady i obowiązują rozmaite przepisy. Właściciel pojazdu powinien być zabezpieczony na każdą ewentualność, aby podróż była bezpieczna, komfortowa i mało stresująca.