fbpx

Ile czasu zajmuje rejestracja samochodu?

Rejestracja samochodu

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zarejestrowanie zakupionego pojazdu (bez względu na to, czy zakup odbył się w salonie czy pojazd pochodzi z drugiej ręki) jest w Polsce obowiązkiem. Niedopełnienie go wiąże się z poważnymi karami dla kierowcy. Warto znać najistotniejsze informacje w tym temacie, aby móc bezpiecznie i bez obaw o konsekwencje prawne poruszać się po drogach publicznych. Ile czasu trwa przerejestrowanie samochodu i jak wygląda to w praktyce? Wyjaśniamy.

Rejestracja samochodu krok po kroku

Na wstępie należy przygotować odpowiednie dokumenty wymagane w każdym urzędzie podczas rejestracji pojazdu. Są to:

 • wypełniony wniosek o zarejestrowanie pojazdu
 • potwierdzenie własności pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży
 • karta pojazdu, jeśli została wydana
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny w badaniem technicznym
 • tablice rejestracyjne (jeśli chcemy je wymieniać, co aktualnie nie jest obowiązkowe)
 • potwierdzenie dokonania wszelkich opłat
 • polisa OC

Powyższy zbiór dokumentów dotyczy używanego samochodu. Jeśli natomiast chcemy zarejestrować auto kupione w salonie, a więc którego jesteśmy pierwszym właścicielem, musimy posiadać wszystkie powyższe dokumenty poza dotychczasowym dowodem rejestracyjnym (którego nie ma). W zamian za to musimy przedstawić świadectwo zgodności Wspólnot Europejskich (WE). Auta sprowadzane z zagranicy powinny posiadać dowód odprawy celnej i potwierdzenie opłacenia akcyzy. Ponadto wszelkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Wniosek o rejestrację można złożyć internetowo bądź osobiście u starosty w miejscu zamieszkania nowego właściciela pojazdu. W przypadku rejestracji auta firmowego wniosek składamy w starostwie stosownym ze względu na siedzibę firmy. Po złożeniu dokumentów urzędnik dokonuje rejestracji i informuje nowego właściciela o kolejnych krokach w postępowaniu.

Ile trwa rejestracja samochodu?

Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na dokonanie jego rejestracji, co liczy się od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W tym samym przedziale czasowym poprzedni właściciel auta musi poinformować starostę o jego sprzedaży. Jak długo trwa rejestracja samochodu w urzędzie? Sam proces rejestracji trwa około godzinę. Urzędnik przejrzy przedstawione dokumenty i wyda miękki (czasowy) dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni nowy właściciel pojazdu otrzyma tradycyjny dowód rejestracyjny oraz tablice (jeśli o nie wnioskował). Zazwyczaj dokument jest gotowy do odbioru w ciągu 14 dni. 

Rejestracja online

Alternatywnie możemy dokonać rejestracji pojazdu online, za pomocą platformy ePUAP. Niezbędny do tego jest profil zaufany. Wystarczy przygotować i zeskanować wszystkie wymagane dokumenty, a następnie wypełnić wniosek online i załączyć do niego skany. Również internetowo można dokonać wszelkich opłat, nie zapominając oczywiście o dołączeniu do wniosku potwierdzenia. Koszt jest taki sam jak w przypadku osobistej rejestracji pojazdu. Urzędnik ma 30 dni na wydanie dowodu rejestracyjnego. Dowód czasowy należy odebrać osobiście lub skorzystać z opcji wysłania go pocztą (koszt wysyłki leży po stronie właściciela pojazdu). Osobiście lub pocztowo otrzymamy także właściwy dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu?

Koszt rejestracji pojazdu to cena indywidualna, w zależności od kilku czynników:

 • nowe tablice rejestracyjne, jeśli o nie wnioskujemy – 80 zł
 • indywidualne tablice rejestracyjne – 1000 zł
 • wydanie dowodu rejestracyjnego – 54 zł
 • opłaty ewidencyjne – łącznie 2 zł
 • pełnomocnictwo, jeśli nie możemy samodzielnie dokonać obowiązku rejestracji – 17 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • wyrobienie karty pojazdu (jeśli jej nie posiadamy) – 75,50 zł

Sama rejestracja auta bez zmiany tablic czy wyrabiania karty pojazdu – jeśli był on zakupiony w Polsce – może minimalnie kosztować 68 zł. Pamiętajmy, że każde auto, które chcemy zarejestrować, musi mieć aktualne ubezpieczenie OC, co jest dodatkowym wydatkiem.

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami