Zarejestrowanie zakupionego pojazdu (bez względu na to, czy zakup odbył się w salonie czy pojazd pochodzi z drugiej ręki) jest w Polsce obowiązkiem. Niedopełnienie go wiąże się z poważnymi karami dla kierowcy. Warto znać najistotniejsze informacje w tym temacie, aby móc bezpiecznie i bez obaw o konsekwencje prawne poruszać się po drogach publicznych. Ile czasu trwa przerejestrowanie samochodu i jak wygląda to w praktyce? Wyjaśniamy.
Rejestracja samochodu krok po kroku
Na wstępie należy przygotować odpowiednie dokumenty wymagane w każdym urzędzie podczas rejestracji pojazdu. Są to:
- wypełniony wniosek o zarejestrowanie pojazdu
- potwierdzenie własności pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży
- karta pojazdu, jeśli została wydana
- dotychczasowy dowód rejestracyjny w badaniem technicznym
- tablice rejestracyjne (jeśli chcemy je wymieniać, co aktualnie nie jest obowiązkowe)
- potwierdzenie dokonania wszelkich opłat
- polisa OC
Powyższy zbiór dokumentów dotyczy używanego samochodu. Jeśli natomiast chcemy zarejestrować auto kupione w salonie, a więc którego jesteśmy pierwszym właścicielem, musimy posiadać wszystkie powyższe dokumenty poza dotychczasowym dowodem rejestracyjnym (którego nie ma). W zamian za to musimy przedstawić świadectwo zgodności Wspólnot Europejskich (WE). Auta sprowadzane z zagranicy powinny posiadać dowód odprawy celnej i potwierdzenie opłacenia akcyzy. Ponadto wszelkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Wniosek o rejestrację można złożyć internetowo bądź osobiście u starosty w miejscu zamieszkania nowego właściciela pojazdu. W przypadku rejestracji auta firmowego wniosek składamy w starostwie stosownym ze względu na siedzibę firmy. Po złożeniu dokumentów urzędnik dokonuje rejestracji i informuje nowego właściciela o kolejnych krokach w postępowaniu.
Ile trwa rejestracja samochodu?
Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na dokonanie jego rejestracji, co liczy się od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W tym samym przedziale czasowym poprzedni właściciel auta musi poinformować starostę o jego sprzedaży. Jak długo trwa rejestracja samochodu w urzędzie? Sam proces rejestracji trwa około godzinę. Urzędnik przejrzy przedstawione dokumenty i wyda miękki (czasowy) dowód rejestracyjny. W ciągu 30 dni nowy właściciel pojazdu otrzyma tradycyjny dowód rejestracyjny oraz tablice (jeśli o nie wnioskował). Zazwyczaj dokument jest gotowy do odbioru w ciągu 14 dni.
Rejestracja online
Alternatywnie możemy dokonać rejestracji pojazdu online, za pomocą platformy ePUAP. Niezbędny do tego jest profil zaufany. Wystarczy przygotować i zeskanować wszystkie wymagane dokumenty, a następnie wypełnić wniosek online i załączyć do niego skany. Również internetowo można dokonać wszelkich opłat, nie zapominając oczywiście o dołączeniu do wniosku potwierdzenia. Koszt jest taki sam jak w przypadku osobistej rejestracji pojazdu. Urzędnik ma 30 dni na wydanie dowodu rejestracyjnego. Dowód czasowy należy odebrać osobiście lub skorzystać z opcji wysłania go pocztą (koszt wysyłki leży po stronie właściciela pojazdu). Osobiście lub pocztowo otrzymamy także właściwy dowód rejestracyjny.
Ile kosztuje rejestracja pojazdu?
Koszt rejestracji pojazdu to cena indywidualna, w zależności od kilku czynników:
- nowe tablice rejestracyjne, jeśli o nie wnioskujemy – 80 zł
- indywidualne tablice rejestracyjne – 1000 zł
- wydanie dowodu rejestracyjnego – 54 zł
- opłaty ewidencyjne – łącznie 2 zł
- pełnomocnictwo, jeśli nie możemy samodzielnie dokonać obowiązku rejestracji – 17 zł
- pozwolenie czasowe – 13,50 zł
- wyrobienie karty pojazdu (jeśli jej nie posiadamy) – 75,50 zł
Sama rejestracja auta bez zmiany tablic czy wyrabiania karty pojazdu – jeśli był on zakupiony w Polsce – może minimalnie kosztować 68 zł. Pamiętajmy, że każde auto, które chcemy zarejestrować, musi mieć aktualne ubezpieczenie OC, co jest dodatkowym wydatkiem.