fbpx

ILE ZAPŁACISZ ZA BRAK OBOWIĄZKOWEGO OC W 2021 ROKU?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kierowco, czeka nas kolejny rekord w kwestii sankcji za brak obowiązkowej polisy – już od 1 stycznia 2021 roku wzrosną kary za brak OC. Aktualnie sankcje wynoszą nawet kilkukrotnie więcej, niż kwota samego ubezpieczenia, a już za kilka dni będą one jeszcze bardziej bolesne. Dla kierowców to dobra ‘’motywacja’’ do opłacania składek w terminie, bo wystarczy tylko jeden dzień zwłoki, by wpakować się w finansowe tarapaty. 

Dlaczego kara za OC wzrasta?

Kara za brak OC w 2021 roku będzie wyższa o 400 zł niż w 2020 roku, i aż o 1100 zł niż w 2019 roku! Maksymalne sankcje mogą wynieść nawet 8400 zł. Zmiany te zależą od płacy minimalnej. Wzrastają nie tylko wypłaty Polaków, ale również kary za brak polisy. Nowy rok to dla wielu wynagrodzenie wyższe o 200 zł brutto – minimalna pensja wyniesie w 2021 roku 2800 zł. Kara finansowa w przypadku kierowców samochodów osobowych wynosi dwukrotność takiej pensji, a w przypadku kierowców aut ciężarowych – aż trzykrotność. 

Ile wynosi kara za brak OC w 2021 r? 

Sankcja za nieopłacenie składek zależy nie tylko od płacy minimalnej, ale również od rodzaju auta oraz czasu zwłoki. Sprawdź, na jaką stratę musisz się przygotować, jeśli nie opłacisz składek w terminie i ile kosztują kolejne dni: 

Pojazdy osobowe 

Od 1 do 3 dni – 1120 zł 

Od 4 do 14 dni – 2800 zł 

Powyżej 14 dni – 5600 zł

Pojazdy ciężarowe, autobusy, ciągniki 

Od 1 do 3 dni – 1680 zł 

Od 4 do 14 dni – 4200 zł 

Powyżej 14 dni – 8400 zł

Inne pojazdy, np. motocykle

1-3 dni – 190 zł 

4 – 14 dni – 470 zł 

Powyżej 14 dni – 930 zł 

Kara finansowa za brak OC to nie koniec nieprzyjemności… 

Za brak polisy grozi nie tylko kara finansowa i mandat od policji, ale również – co gorsza – konieczność pokrycia kosztów wypadku drogowego, jeśli do takiego dojdzie. Jeśli kierowca nie ma opłaconego OC, to nieszczęśliwe zdarzenie wiąże się z obowiązkiem pokrycia świadczenia na rzecz poszkodowanej osoby, a tu już mowa o kilkudziesięciu, a w wielu przypadkach nawet kilkuset, tysiącach złotych. 

‘’Zapomniałem zapłacić – co robić?’’ 

Aż 37% osób, które nie opłacają składek w terminie, to kierowcy, którzy kupili auto od innego właściciela i nie dopatrzyli terminu kolejnej składki. To często spotykane również wśród tych, którzy kupują swoje auto za granicą. Taki pojazd należy ubezpieczyć najpóźniej w dzień rejestracji – bez względu na to, czy jest on już używany, czy jeszcze nie. Machnięcie ręką i przesunięcie wpłaty o 1 czy 2 dni wiąże się już z karą finansową. 

Zapominalstwo nie jest żadną taryfą ulgową – kary za brak OC są nakładane bez względu na powód braku wpłaty. Jeśli dojdzie do sytuacji, że przeoczyłeś termin opłacenia polisy – zrób to najszybciej, jak możesz. Jak już wiesz – każdy dzień zwłoki słono kosztuje. 

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze najlepszego ubezpieczenia? Wejdź w zakładkę KONTAKT i zadzwoń do nas. Zespół Autorejestr znajdzie dla Ciebie obowiązkową polisę szytą na Twoją miarę. 

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami