fbpx

Indywidualne tablice rejestracyjne

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Tablice rejestracyjne są obowiązkowe dla każdego pojazdu silnikowego poruszającego się po polskich drogach. Mają na celu identyfikację pojazdu. Wbrew pozorom nie muszą zawierać przypadkowego ciągu liczb – w prawie polskim obowiązuje bowiem pojęcie tablic rejestracyjnych indywidualnych, które może posiadać każda osoba. Właściciel takiego pojazdu ma naprawdę duże pole do popisu. Jak zdobyć tablice rejestracyjne i co może się na nich znajdować?

Jak zdobyć indywidualną tablicę rejestracyjną?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każda indywidualna tablica rejestracyjna przypisana jest do pojazdu, a nie do właściciela. Tym samym, jeśli będziemy chcieli sprzedać pojazd oznaczony taką tablicą, nie mamy możliwości zabrania jej i umieszczenia na kolejnym, zakupionym dla siebie pojeździe. Pozostanie ona do dyspozycji nowego właściciela.

Aby móc posiadać indywidualną tablicę rejestracyjną należy złożyć odpowiedni wniosek o rejestrację pojazdu, co niczym nie różni się od tradycyjnego wniosku. Z tą różnicą, że w dokumencie zaznaczamy opcję “tablice indywidualne”. Wniosek wraz z kompletem dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, dowód osobisty lub paszport, potwierdzenie opłat itd.) zanosimy do wydziału komunikacji w urzędzie miasta, gminy lub starostwa powiatowego.

Czas oczekiwania na tablicę indywidualną

Urzędnicy mają do dyspozycji 10 dni na odrzucenie lub potwierdzenie przedstawionego wniosku o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych. Na ich wyrobienie czeka się jednak do 3 tygodni. Do negatywnej decyzji wydziału komunikacji nie można się odwołać.

Co może zawierać indywidualna tablica rejestracyjna?

Indywidualna tablica rejestracyjna pozwoli właścicielowi pojazdu wyróżnić się na drodze oraz nadać unikalny wygląd swojemu pojazdowi. Choć istnieje możliwość wyboru rozmaitych wzorów, należy pamiętać o konieczności rejonizacji tablic. Każda indywidualna tablica rejestracyjna musi się tym samym składać z:

  • wyróżnika województwa – litera oznaczająca województwo, w którym auto zostało zarejestrowane oraz liczba kontrolna od 0 do 9
  • wyróżnika indywidualnego – od 3 do 5 znaków, przy czym nie więcej niż 2 ostatnie znaki mogą być cyframi

Indywidualnie wybrane słowo nie może być obraźliwe – zarówno w języku polskim, jak i obcym. Przed udaniem się do urzędu warto więc sprawdzić, czy wybrany przez nas wzór się nie powtarza. Służy do tego Wyszukiwarka Wortalu Polskich Tablic Rejestracyjnych. 

Przykłady indywidualnych tablic rejestracyjnych

Na indywidualnej tablicy rejestracyjnej najczęściej pojawia się imię, skrót imienia, nazwisko lub pseudonim. Może to być także dowolny skrót ważny dla właściciela pojazdu, który tylko on jest w stanie zinterpretować. Jeśli dany wzór nie jest obraźliwy czy wulgarny, praktycznie nie ma ograniczeń w wyborze go. Ciekawą opcją jest również połączenie oznaczenia województwa z pozostałymi znakami, w konsekwencji czego może powstać: D0 MINIK (od imienia) bądź Z0 SIA (również od imienia).

Ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna?

Chcąc wyrobić indywidualną tablicę rejestracyjną dla samochodu musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł. W przypadku motocykla będzie do 500 zł (jako że na jednośladach znajduje się jedynie jedna tablica). Do tego dochodzi koszt związany z rejestracją pojazdu. Ewentualne pełnomocnictwa to dodatkowy koszt 17 zł.

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami