fbpx

Jak sprawdzić historię auta z zagranicy?

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Szukając wymarzonego auta bardzo często zaglądamy do ofert pochodzących z zagranicy. Nic dziwnego – w końcu to większy wybór, lepsza jakość i bardzo często o wiele atrakcyjniejsza cena, niż pojazdy z rodzimego rynku, ale czy jest tu jakiś haczyk? Przy kupowaniu auta (niezależnie, czy to w Polsce, czy za granicą) trzeba być czujnym. Wielu sprzedawców wykorzystuje niewiedzę kupujących i sprzedaje im auta, za którymi kryje się nieciekawa historia, a to szybka droga do dużych problemów.

Jak zatem kupić samochód za granicą, by nie zostać oszukanym? Jak i gdzie szukać najważniejszych informacji o pojazdach? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Jak oszukują handlarze samochodów? 

Tu gama ‘’możliwości’’ jest ogromna… Zaniżanie realnego przebiegu auta, ukrywanie poważnych awarii, sprzedawanie samochodów powypadkowych, jako tych bez szkód, oferowanie pojazdu z kradzieży. Są handlarze, którzy na niewiedzy kupujących zarabiają kokosy. To grozi nie tylko stratą dużych pieniędzy, ale również procesem karnym za np. kupno kradzionego samochodu. 

Tylko jak nie stać się ofiarą nieuczciwego handlarza? Bardzo ważne jest wnikliwe przejrzenie wszystkich dokumentów – nie tylko tych ‘’podsuniętych’’ podczas transakcji. Bardzo rzadko do sprzedawanych aut jest załączany ich komplet. Kiedy sprzedawca podczas spotkania transakcyjnego mówi: ‘’A wie Pan… Bo dokumenty od auta zjadł pies, ale na co komu tyle papierów. Jeździ? Jeździ. Czyli wszystko w porządku.’’, to wiedz, że ta charakterystyczna scena jest bardzo często wykorzystywana wśród nieuczciwych ludzi. Kupujący nigdy nie powinien wierzyć ‘’na piękne oczy’’ i jego zadaniem jest samodzielna weryfikacja. 

Praktycznie zawsze masz możliwość bezpłatnie lub za niewielką opłatą (w porównaniu do możliwych strat w sytuacji oszustwa) sprawdzić przeszłość samochodu. Do tego będzie potrzebny Ci jeden bardzo ważny numer…

NUMER VIN 

Każdy pojazd poruszający się po drodze ma swój unikatowy numer VIN. To numer identyfikacyjny pojazdu. Potocznie często mówi się także o numerze nadwozia. Jest on o tyle szczególny, że dla każdego pojazdu jest unikalny, niepowtarzalny – nie ma dwóch samochodów z tym samym numerem VIN. Najczęściej numer VIN jest wybity na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Drugim miejscem, gdzie może znajdować się numer VIN, to słupek boczny po stronie kierowcy. W tym miejscu znajduje się etykieta pojazdu zawierająca wszystkie dane producenta, dane techniczne oraz numer VIN. To właśnie ten numer jest w kontekście weryfikacji najważniejszy – przyda się Tobie w różnych miejscach, w których możesz uzyskać informacje o samochodzie. 

Jak dotrzeć do historii aut z zagranicy?

Polacy najwięcej aut sprowadzają z Niemiec – w 2019 r. było to aż 58% wszystkich samochodów z zagranicy. Bardzo popularnym kierunkiem jest dla nas również Francja oraz Belgia. 

W krajach UE istnieją bardzo dobrze zorganizowane bazy, z których można dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat przebiegu danego samochodu – to najlepsza broń na walkę z nieuczciwymi handlowcami. Historie pojazdów można zamówić – powstają one na podstawie informacji publicznych, danych z sieci itp. Nie w każdej bazie uzyskasz ten sam spis, ale najczęściej możesz spodziewać się takich informacji, jak: przebieg, dane techniczne, historia usterek i wypadków, opcje wyposażenia itd. Dowiesz się również o ewentualnej kradzieży auta. Zobacz, gdzie udać się po szczegóły w kilku przykładowych państwach: 

Baza w Danii (http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx)

Baza w Szwecji (https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb)

Baza Norwegii (https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/)

Baza w Holandii (https://ovi.rdw.nl/)

Baza w Wielkiej Brytanii (https://www.gov.uk/check-mot-history)

Baza w Stanach Zjednoczonych (https://www.carfax.eu/).

Jak sprawdzić historię auta z Niemiec? 

W Niemczech póki co brak ogólnodostępnej bazy. Tutaj szansą na oficjalne ustalenie przebiegu jest pisemne potwierdzenie wykonania badania technicznego (HU). Często jest ono dołączane do dokumentów przy sprzedaży samochodu z Niemiec. Jeśli decydujesz się na auto z tego kraju, koniecznie poproś sprzedawcę o te dokumenty i unikaj transakcji z tymi, którzy mają problem z udostępnieniem ich. 

Jak sprawdzić historię auta z Belgii?W Belgii podstawowy dokument to CarPass, w którym znajdują się informacje o przebiegu i datach dokonania odczytów. Ten dokument również powinieneś otrzymać od handlowca. Możesz to sprawdzić  także na www.car-pass.be/en/buy – jednak do tego potrzebujesz numeru certyfikatu.

Jak sprawdzić historię auta poza zagranicznymi bazami? 

W Polsce również bezpłatnie lub za opłatą (np. w prywatnych bazach) możesz sprawdzić przeszłość samochodu.

Pierwszym takim przykładem jest bezpłatna rządowa witryna: www.historiapojazdu.gov.pl, która jest częścią projektu CEPiK 2.0. Sprawdzisz tam historię auta z zagranicy – nawet, jeśli nie zostało ono jeszcze zarejestrowane w Polsce. Do tego będzie potrzebny numer VIN, numery rejestracyjne i data pierwszej rejestracji pojazdu. 

Jeśli auto, którego szukasz, znajduje się w bazie zagranicznej, to w zakładce ‘’dane zagraniczne’’ można uzyskać informacje w 7 kategoriach: przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, kradzież. Jeśli Twój samochód ma coś wspólnego z którąś z tych kategorii, zobaczysz wykrzyknik.

Drugą możliwą opcją jest poszukanie informacji w najbliższym ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi. W ASO można sprawdzić historię pojazdów importowanych z większości krajów europejskich. Taka historia kosztuje od 100 do 250 zł i dotyczy tylko wizyt w autoryzowanych serwisach. Jeśli auto było serwisowane poza, to nie uzyskasz na jego temat zbyt wielu informacji. 

Jedną z najprostszych i najszybszych możliwości jest wpisanie numeru VIN w przeglądarkę internetową. W ostatnich latach powstało wiele portali, gdzi użytkownicy demaskują oszustów i przestrzegają przed podejrzanymi ofertami. Dzięki temu dowiesz się, czy może ktoś już prześwietlił daną ofertę. 

Podsumowując: Oglądając wymarzone auto nie wolno pozwolić, by sprzedający nas pośpieszał. Warto zajrzeć we wszystkie zakamarki i koniecznie poprosić o numer VIN. Aktualnie kupujący mają dostęp do bardzo dobrych baz, które za niewielką opłata przygotują dla nas cały raport. W kwestii zakupu auta – nie tylko z zagranicy – trzeba mieć całkowitą pewność… Można bowiem stracić mnóstwo pieniędzy i nerwów. 

Jeżeli chcesz szybko i bezpiecznie zarejestrować auto z zagranicy skontaktuj się z nami.

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami