fbpx

Na jakie dokumenty zwrócić uwagę przy zakupie auta w kraju?

dokumenty przy zakupie

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Wyobraźmy sobie prostą sytuację. Po miesiącach szukania auta, w końcu je znajdujemy. Auto w świetnym stanie, cena też przystępna. Przystępujemy do podpisania umowy. Już prawie mamy wymarzone kluczyki w dłoniach, gdy sprzedawca mówi, że jest kruczek! Brak dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, ale to na pewno da się załatwić i nie ma co się martwić o kupno takiego auta… prawda?

Niestety nie do końca

Kupując auto, trzeba przede wszystkim mieć ograniczone zaufanie do sprzedawcy. Choć czasem rzeczywiście nie posiadają oni pewnych dokumentów, to łatwiej jest im jednak obniżyć cenę pojazdu, aby sprzedaż była bardziej atrakcyjna, niż załatwiać dodatkowe formalności.Czy więc powinniśmy decydować się na zakup auta, mimo że nie posiada ono pełnej dokumentacji? Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie takiego pojazdu?

Po pierwsze: na kogo jest zarejestrowane auto

Kwestia teoretycznie oczywista, ale niekoniecznie. Może się zdarzyć, że auto jest zarejestrowane na poprzedniego właściciela. W takim razie musimy uzyskać umowę kupna-sprzedaży zawartą między wpisanym w dokumenty właścicielem auta a sprzedawcą, aby wykazać tzw. ciągłość umów i to, że auto należy do nas a nie do innej osoby.

Po drugie: ważny przegląd pojazdu

Przegląd jest ważnym dokumentem nie tylko ze względu na zarejestrowanie samochodu. Informuje nas też o kwestiach, związanych z faktycznym stanem auta, które może zostać ukryte przez sprzedawcę. Jeśli więc nie otrzymamy tego dokumentu, może się okazać, że nie tylko zapłacimy za związane z tym formalności, ale i za usterki o których dowiemy się dopiero po fakcie kupna. 

Po trzecie: ważna polisa ubezpieczeniowa

Posiadanie ważnej polisy OC na dane auto jest wymogiem, jeśli chodzi o moment jego zarejestrowania, jak i ogólnie wyjechania na drogę. Co prawda nowy właściciel może korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela do momentu jej trwania. Jeśli jednak polisa nie została przez niego wykupiona, należy już w pierwszym dnia zakupu auta zwrócić się do wybranego ubezpieczyciela i wykupić ubezpieczenie. Kary za każdy dzień zwłoki mogą być bowiem dotkliwe a odpowiedzialność spadnie nie na poprzedniego właściciela, ale na nas.


Po czwarte: karta pojazdu i dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny i karta pojazdu to dwa najważniejsze dokumenty, jeśli chodzi o kwestię zarejestrowania auta przez nowego właściciela.


Niektórzy sprzedawcy proponują sprzedaż samochodu z tzw. ,,miękkim dowodem rejestracyjnym’’. Jest to dokument poświadczający o czasowej rejestracji samochodu, w trakcie której dany organ sprawdza legalność dokumentów, złożonych przy rejestracji pojazdu. Do tego czasu nie możemy jednak być pewni czy auto nie pochodzi z kradzieży a co za tym idzie- czy nasz zakup rzeczywiście się opłaca.

Jeśli natomiast sprzedawca nie ma zwykłego tzw. ,,twardego’’ dowodu rejestracyjnego, może to oznaczać, że został on zatrzymany przez policję. Co więcej, w trakcie ubiegania się o zabrany dowód może się okazać, że auto posiada np. usterkę, którą ty jako nowy właściciel będziesz musiał nie tylko naprawić, ale dopełnić wszelkich związanych z tym formalności.

Co ważne, nawet jeśli policja nie zatrzymała dowodu, jego ciągle nie ma a ty zawarłeś umowę ze sprzedającym, musisz jechać do urzędu w miejscowości, w której auto zostało wcześniej zarejestrowane. Oznacza to, że jeśli np. było ono zarejestrowane w Płocku a ty jesteś z Gdańska, musisz stawić się w Płocku, aby odebrać brakujący dokument.

Co robić?

Oczywiście, nie namawiamy abyś rezygnował z każdego takiego zakupu. Warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw tak, aby fikcyjna okazja nie stała się dla nas utrapieniem, zarówno pod względem czasu, jak i finansów.


Jeśli jednak już dokonałeś/aś zakupu albo się nad nim zastanawiasz a chciałbyś tą decyzję z kimś skonsultować, napisz do nas! Pomożemy z wszelkimi formalnościami, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się nowym autem, bez przykrych niespodzianek czy straty czasu.

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami