fbpx

OC w życiu prywatnym – co musisz wiedzieć?

oc w życiu prywatnym

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to temat, który może budzić dezorientację. Z jednej strony ubezpieczenie OC kojarzy się z posiadaniem samochodu czy wypadkami drogowymi – nie z życiem codziennym. Z drugiej strony nie do końca wiadomo, co ta polisa obejmuje.
Na stronie niemalże każdej firmy ubezpieczeniowej można znaleźć najróżniejsze oferty pod hasłem ,,OC w życiu prywatnym’’, które nie dość, że zawierają w sobie różne opcje rozszerzenia to dodatkowo posiadają ograniczenia, które w przyszłości mogą stanowić przykrą niespodziankę dla ubezpieczającej się osoby.

Czym jest OC w życiu prywatnym?

To ubezpieczenie jest formą wsparcia finansowego w przypadku nieprzewidzianych
i nieumyślnych zdarzeń, dotyczących osób trzecich. Mowa choćby o takich przypadkach,jak np. pogryzienie przechodnia przez naszego psa, zarysowane czyjegoś samochodu przez nasze dziecko lub przypadkowe zalanie mieszkania sąsiadowi z dołu, bo zapomnieliśmy zakręcić wodę w  mieszkaniu.

Co wtedy?

Z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które jest ubezpieczeniem dobrowolnym i zapewnia ono wypłatę należności osobie poszkodowanej przez ubezpieczyciela. W efekcie odpowiedzialność finansowa zostaje przesunięta na towarzystwo ubezpieczeniowe, a my nie musimy się martwić pojawieniem kolejnego przykrego wydatku.

Kogo może obejmować ubezpieczenie?

Kwestia tego co i kogo obejmuje polisa jest w dużej mierze zależna od oferty ubezpieczyciela. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dokupienie OC w życiu prywatnym do oferowanej polisy np. mieszkaniowej, przez co ochroną może być objęta nie tylko osoba ubezpieczona, ale i żyjący z nią domownicy, w tym:

  • dzieci
  • zwierzęta domowe
  • osoby pracujące na terenie ubezpieczonej nieruchomości, czyli np. ogrodnik
    czy sprzątaczka

Ubezpieczenie to w takim przypadku chroni nie tylko przed finansowymi konsekwencjami działań osoby ubezpieczonej, ale też członków rodziny czy osób pracujących na terenie jej posesji.

Co ważne – to czy ubezpieczenie zadziała zależy nie tylko od tego, kto doprowadził
do danej sytuacji, ale też czy nie było to zdarzenie umyślne. Wielu ubezpieczycieli bowiem zastrzega, że jeśli zdarzenie było celowe np. nie zakręciliśmy kranu z wodą, bo chcieliśmy rozzłościć sąsiada lub byliśmy pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić należności poszkodowanym a w tym momencie kwestia odszkodowania przechodzi na barki ubezpieczonego.

Uwaga na warunki ubezpieczenia!

Przy OC w życiu prywatnym trzeba jednak zwracać uwagę przede wszystkim na to,
co dana polisa obejmuje i jakie są ogólne warunki ubezpieczenia. Jeśli np. ubezpieczymy buldoga amerykańskiego, a okaże się, że nasz ubezpieczyciel nie pokrywa kwoty należności za szkody wyrządzone przez psy będące w wykazie ras psów agresywnych, w tym momencie nie możemy liczyć na pokrycie kosztów odszkodowania za zaistniałe zdarzenie.

Poza tym w przypadku zakupu tej polisy mamy do czynienia nie tylko z rozszerzeniami w kwestii np. ilości osób włączonych do ubezpieczenia, ale też ograniczeniami a nawet z tzw. ,,wyłączeniem odpowiedzialności’’. Wyłączenia te określają sytuację w której ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów wyrządzonych szkód, przy czym w zależności od umowy może to być np. prowadzenie działalności gospodarczej lub sytuacja, gdy szkodę wyrządzimy osobie bliskiej. 

Umowa może różnić się także zasięgiem. W zależności od tego do jakiej polisy dokupujemy to ubezpieczenie, może ono działać np. tylko w miejscu zamieszkania,
w Polsce lub nawet za granicą. Jest to więc kwestia całkowicie indywidualna, stąd tak ważne jest odpowiednie dobranie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, aby móc zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi wydatkami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij w zakładkę Ubezpieczenia lub skontaktuj się przez z nami przez zakładkę Kontakt. Nasi doradcy wytłumaczą ci na jakich zasadach możesz zakupić to ubezpieczenie i pomogą Ci dostosować je do swoich własnych potrzeb!

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami