fbpx

Podatki przy zakupie samochodu w 2021 roku

podatki od zakupu auta

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Na pewno już doskonale wiesz, że kupno auta to szereg wydatków – od sumy, którą musisz zapłacić sprzedającemu, po koszty rejestracji… Nie zapominając o podatkach! Tak, niestety. W tym przypadku również podatki mogą Cię nie ominąć. Zakup pojazdu może wiązać się z obowiązkiem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, potocznie zwanym podatkiem od wzbogacenia. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach należy zapłacić podatek od kupna samochodu i ile on wynosi w 2021 roku.

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (nazywany potocznie PCC) to podatek pobierany od niektórych umów, np. od darowizny czy umowy sprzedaży. Od wielu lat wysokość podatku PCC nie zmienia się i wynosi 2%. 

PCC musisz opłacić wtedyi, kiedy kupujesz samochód od sprzedawców, którzy nie są podatnikami VAT. Masz na to jedynie 14 dni od zawarcia umowy – to niewiele czasu, więc warto się śpieszyć!

A dlaczego właściwie niektórzy muszą płacić podatek od kupna auta, skoro to i tak mają na głowie duży wydatek?!

To fakt… Kupując samochód wydajesz pieniądze, ale tym samym powiększasz swój dobytek – stąd wspomniany podatek. To, czy podatek PCC od zakupu samochodu będzie Twoim obowiązkiem, zależy od kilku czynników:

  • czy pojazd jest nowy czy używany
  • czy pojazd został kupiony w kraju czy za granicą
  • od kogo został kupiony 
  • jaka jest jego wartość

Kiedy musisz zapłacić podatek od kupna samochodu?

Pocieszymy Cię – nie każdego nowego nabywcę podatek PCC będzie obowiązywał! 

Tak, jak wspomnieliśmy – PCC zapłacisz wtedy, kiedy kupisz pojazd od sprzedawcy, który nie jest VAT-owcem, czyli po prostu nie ma firmy.  Na zapłatę 2% od ceny pojazdu musisz przygotować się wtedy, gdy kupujesz auto używane od osoby prywatnej.

A czy są jakieś wyjątki? Oczywiście! 

Jednym z takich wyłączeń jest sytuacja, kiedy kupujesz auto na fakturę. Podatek PCC nie jest wymagany również w przypadku pojazdów, których wartość nie przekracza 1000 zł oraz kiedy auto jest sprowadzone z zagranicy. PCC ominie Cię również wtedy, kiedy kupisz nowe auto, prosto z salonu samochodowego. W takim przypadku podatek (VAT) zostaje wliczony w koszt nowego auta.

Jak obliczyć wysokość podatku od zakupu samochodu?

Jak już wspomnieliśmy, podatek PCC wynosi 2% wartości rynkowej samochodu. Podkreślamy, że chodzi tu o wartość rynkową, zatem nie bazuj tylko na kwocie, którą rzeczywiście zapłacisz za swój nowy pojazd, bo może być ona wyraźnie niższa niż ta, jaka jest popularna na rynku. Wartość rynkową możesz w łatwy sposób okreslić sprawdzając ceny innych pojazdów, pamiętając, by była to taka sama marka, typ, model, ten sam rok produkcji. Jeśli sprzedawca samochodu dał Ci ‘’upust’’, kwotę podatku 2% obliczaj tak, jakby upustu nie było, bo urząd skarbowy koniec końców doskonale będzie wiedział, jaka jest rzeczywista wartość rynkowa, a zaniżanie jej oraz zapłacenie niższego podatku szybko wyjdzie na jaw. 

A co w sytuacji, jeśli obniżka ceny auta wynika np. z uszkodzenia pojazdu? Wtedy wartość auta faktycznie ma prawo różnić się od ceny rynkowej. Przedstaw urzędnikowi dowody, jak np. rachunek za naprawę! To często będzie wystarczającym dowodem, by uznano niższą wartość auta – a co za tym idzie – niższą kwotę podatku PCC.

Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Jeśli – niestety – Twoja sytuacja związana z kupnem auta nakłada na Ciebie obowiązek zapłaty PCC, musisz wyliczyć odpowiednią sumę i przelać ją na rachunek bankowy swojego Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni. 

Jeśli chcesz opłacić podatek od kupna samochodu –  wypełnij deklarację PCC-3.
Będziesz potrzebował kilku kluczowych informacji, jak np. PESEL, opis pojazdu, jego marka, model, numer VIN, rok produkcji, przebieg oraz najważniejsze – kwota podatku.
Wypełniony formularz możesz wysłać pocztą lub drogą elektroniczną. Możesz też złożyć wniosek osobiście w US. 
Jeśli US będzie miał zastrzeżenia co do wyliczonego przez Ciebie podatku, wezwie Cię do poprawienia deklaracji i dopłaty. 

Co grozi za niezapłacenie podatku PCC od zakupu auta?

Nie zapłacisz, mimo tego, że nie jesteś zwolniony z PCC? Przygotuj się na odpowiedzialność karną. W zależności od wysokości kwoty podatku, może  grozić Ci odpowiedzialność karna za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe – to nie przelewki, a Urząd Skarbowy potrafi być surowy! 

Jeśli nie zapłacisz jedynie z powodu niedopatrzenia terminu – możesz jeszcze złożyć tzw. ‘’czynny żal’’ i naprawić sytuację.

Kupiłeś/aś nowe auto i potrzebujesz wsparcia przy rejestracji? Wszystkie formalności załatwimy za Ciebie. Zadzwoń i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić: +48 660 104 540

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami