W 2019 roku Polacy sprowadzili z zagranicy ponad milion aut. Samochody kupujemy głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii czy Holandii (dane: Instytut Badań Motoryzacyjnych). Nie ma się co dziwić, że pojazdy zagraniczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem – każdy, kto zdecyduje się na ten krok, może liczyć na zdecydowanie większy wybór i niższe ceny niż w Polsce. To ogromny atut i nawet nie odstrasza fakt, że kupienie auta za granicą wiąże się z dużą ilością formalności.
A jakich dokładnie? W tym artykule poznasz cały proces związany ze sprowadzeniem pojazdu z zagranicy!
Sprowadzenie auta – o czym pamiętać?
Znalazłeś w końcu swoje wymarzone cztery koła w świetnej cenie. Jesteś już zdecydowany na zakup, ale jak się okazuje, auto znajduje się setki kilometrów od ciebie, np. w Niemczech. Co dalej? Jak je sprowadzić? Jak ogarnąć wszystkie papiery? Jak nie dać się oszukać?
Nowy właściciel ma 2 możliwości sprowadzenia samochodu do Polski: pojechanie po auto samodzielnie lub skorzystanie z lawety. Warto pamiętać, że skorzystanie z tej drugiej opcji często jest tak kosztowne, że suma niezbędnych wydatków może przybliżać się do wartości samego samochodu… Powrót do domu ‘’na swój rachunek’’, kiedy to Ty jesteś kierowcą, jest możliwy tylko wtedy, kiedy auto jest już zarejestrowane – czyli posiada aktualne tablice. To wymaga wykupienie krótkoterminowego OC, które będzie obowiązywać przez 30 dni. Możesz je kupić tylko raz i czas ten nie wydłuża się.
Jednak zanim zdecydujesz się na zapłatę za auto oraz powrót do Polski pamiętaj, by podpisać ze sprzedającym odpowiednią umowę! Umowa kupna musi zawierać kilka istotnych informacji, bez których nie powinno się wsiadać za kółko, między innymi: numer karty pojazdu, numer ostatniego dowodu rejestracyjnego, rok produkcji, model, pojemność silnika… Obowiązkową pozycją, która musi znaleźć się w umowie, jest numer VIN. Ten numer pozwoli Ci poznać historię pojazdu – wystarczy wpisać go w ogólnodostępną bazę w danym kraju. Dla przykładu w Polsce jest to rejestr CEPiK. Dzięki temu upewnisz się, że np. dany pojazd nie został zgłoszony do kradzieży.
Pierwszy krok po przyjeździe do kraju
Nowe auto to mnóstwo papierkowej pracy… A auto z zagranicy to podwójna robota. Choć nasza firma zawsze jako główny cel stawia sobie wygodę klienta i zajmuje się najważniejszymi formalnościami za niego, to warto, byś znał wszystko procesy, które odbywają się podczas rejestracji auta. Jednak zanim rejestracja, trzeba udać się do Urzędu Celnego. Dlaczego?
Kupno samochodu za granicą wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego. By tego dokonać, musisz złożyć do urzędu ‘’deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego (AKC-U/S)’’. Załącznik do tej deklaracji nosi nazwę ‘’dane identyfikacyjne samochodu osobowego wykazanego w deklaracji AKC-U/S, zakupionego na podstawie faktury/rachunku/umowy’’.
Akcyza i opłata zależy od pojemności silnika.
Jeśli silnik ma do 2000m3 – obowiązujący podatek to 3,1% wartości pojazdu, natomiast jeśli pojemność jest ponad to, to musisz zapłacić już 18,6% wartości pojazdu. Akcyza to najdroższy etap rejestracji auta, jednak to wciąż pozostaje bardzo korzystne – dowodzi temu ponad milion sprowadzonych aut w zeszłym roku.
To również odpowiedni czas na odwiedzenie stacji kontroli pojazdów. Nawet jeśli auto posiada aktualne badania, Twoim obowiązkiem – jako nowego właściciela – jest wykonanie kompleksowego przeglądu.
Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania auta z zagranicy?
Umowa kupna takiego samochodu wymaga tłumaczenia. W tym wypadku nie wystarczy Google Translate lub poleganie na własnych umiejętnościach językowych – niezbędne będzie wsparcie tłumacza przysięgłego. Tym nie musisz się martwić, nasza firma współpracuje z odpowiednimi specjalistami!
Oprócz przetłumaczonej umowy potrzebne są takie dokumenty, jak: karta pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o badaniu technicznym i stanie auta, dowód opłaty akcyzowej, zagraniczne tablice (jeśli są). Warto pamiętać o tym, że jeśli samochód wchodzi we współwłasność, na umowie muszą znajdować się dane obu właścicieli.
Jeśli stan niezbędnych dokumentów się zgadza, czas udać się do wydziału komunikacji, złożyć wniosek i załatwić wszystkie formalności. Ta wizyta często jest długa i żmudna, ale spokojnie – już wiesz, że od tego masz nas 🙂 My, jako pełnomocnik naszych klientów, możemy w ich imieniu zająć się wszystkimi sprawami związanymi z rejestracją. Twoim zadaniem jest tylko czekać na to, aż dostarczymy Ci nowe tablice i inne niezbędne rzeczy, które pozwolą ruszyć w drogę.
Czas rejestracji wykorzystaj przede wszystkim na wykupienie odpowiedniego OC (W tej kwestii również pomożemy!). Ubezpieczenie to podstawa do tego, by urząd wydał Ci dowód rejestracyjny. Poza OC warto wziąć pod uwagę również inne, nieobowiązkowe opcje, jak np. AC czy NNW.
Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu z zagranicy?
Wiesz już, że sprowadzone auto wiąże się z dodatkowymi opłatami – za tłumacza przysięgłego oraz podatek akcyzowy. Jak wyglądają pozostałe wydatki?
Według aktualnych stawek (10.2020 rok), by zarejestrować samochód kupiony za granicą musisz przygotować się na koszt około 256 zł:
- Dowód rejestracyjny – 54 zł
- Znaki legalizacyjne – 12,50 zł
- Nalepka kontrolna – 18,50 zł
- Tablice rejestracyjne zwykłe – 80 zł (spersonalizowane: 1000 zł)
- Opłata ewidencyjna – 2 zł
- Karta pojazdu – 75,50 zł
Możliwość skorzystania z pełnomocnika jest dodatkowo płatna – 17 zł.
Podsumowując… Auto z zagranicy sprowadzisz i zarejestrujesz w 8 ważnych krokach, a dokładnie: Sprowadzenie samochodu do kraju, przetłumaczenie dokumentów, opłacenie akcyzy, zrobienie przeglądu technicznego auta, wizyta w Urzędzie Miasta (wydział komunikacji), zapłata za opłaty urzędowe, wybranie ubezpieczenia, odebranie zezwolenia stałego i dowodu rejestracyjnego.
Pamiętaj, że jesteśmy tu po to, by Ci ułatwić tę drogę.