fbpx

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu

co dzieje się z polisą przy sprzedaży samochodu
Sprzedaż lub kupno auta to często szereg nurtujących pytań i lista zadań do wykonania. Jeśli sprzedajesz samochód, koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty powinieneś przekazać nabywcy. A może planujesz zakup auta i zastanawiasz się jak wygląda sprawa z polisą? Musisz wykupić nową, czy możesz jeździć na polisie poprzedniego właściciela? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Sprzedaż lub kupno auta to często szereg nurtujących pytań i lista zadań do wykonania. Jeśli sprzedajesz samochód, koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty powinieneś przekazać nabywcy. A może planujesz zakup auta i zastanawiasz się jak wygląda sprawa z polisą? Musisz wykupić nową, czy możesz jeździć na polisie poprzedniego właściciela? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Co dzieje się z polisą przy sprzedaży samochodu?

Jeśli to Ty sprzedajesz samochód, dopilnowanie formalności w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym wykupiłeś OC, jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku Twoja polisa może odnowić się na kolejny rok, a Ty będziesz musiał ją zapłacić. Masz 14 dni, by o zmianie statusu poinformować ubezpieczyciela.

Kolejnym obowiązkiem sprzedającego samochód jest przekazanie nowemu właścicielowi dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na nabywcę auta przechodzą prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC, jaką zawarł poprzedni właściciel.  Polisa wygasa samoistnie, gdy upłynie okres jej ważności – chyba że nowy posiadacz pojazdu wypowie umowę wcześniej.

Jeśli kupujesz auto, pamiętaj, że jazda na OC poprzedniego właściciela jest możliwa – nic nie stoi na przeszkodzie, byś skorzystał z już wykupionej i opłaconej polisy, szczególnie gdy ma ona trwać jeszcze kilka miesięcy. Pamiętaj jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie poinformowane przez sprzedawcę o zmianie właściciela pojazdu. Zapewne poprzedniemu właścicielowi auta przysługiwały inne zniżki niż Tobie… W takiej sytuacji ubezpieczyciel może chcieć dokonać ponownego oszacowania zagrożenia i zmienić składkę.

Gdzie sprawdzić, czy sprzedawca pojazdu ma ważne OC?

Jeśli planujesz kupić auto, zadbaj o to, by otrzymać od sprzedawcy dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC. Nie otrzymałeś takiego potwierdzenia? Jest jeszcze druga opcja – możesz samodzielnie sprawdzić jak długo będzie ważna polisa, ale także w jakim towarzystwie wykupił ją dotychczasowy właściciel. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego).

Do formularza dostępnego na stronie Funduszu wpisujesz numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN pojazdu. Dzięki temu raportowi poznasz:

– numer polisy OC (jeśli pojazd jest ubezpieczony),
– markę i model pojazdu,
– adres zakładu ubezpieczeń, który obejmuje pojazd ochroną.

Jeśli weryfikacja pójdzie dobrze, możesz kupić to auto bez obaw. Jeżeli jednak okaże się, że samochód nie ma ważnej polisy, pamiętaj, że musisz ubezpieczyć pojazd od razu – tego samego dnia. Kary za brak ważnej polisy są z roku na rok coraz większe, a niewiedza nie jest taryfą ulgową  w tej kwestii!

O karach za brak OC pisaliśmy tutaj: https://autorejestr.com/ile-zaplacisz-za-brak-obowiazkowego-oc-w-2021-roku/

Ważne dokumenty przy sprzedaży auta

Przy zgłoszeniu sprzedaży auta, towarzystwo ubezpieczeniowe najczęściej prosi o takie dane jak: data zawarcia umowy, pełne dane zbywcy i nabywcy (w tym także ich numery PESEL), dane pojazdu oraz data sprzedaży. Najczęściej wszystkie te informacje są zawarte w umowie sprzedaży, więc ubezpieczycielom czasami wystarczy kopia tego dokumentu. Zgłoszenia można zazwyczaj wysłać na kilka sposobów: drogą mailową, faksem lub pocztą – na stronie internetowej ubezpieczyciela powinna znaleźć się stosowna informacja w tym zakresie.

PILNUJ TERMINU!

Wspomnieliśmy już, że termin, w jakim sprzedający powinien poinformować towarzystwo o sprzedaży pojazdu wynosi 14 dni od dnia sprzedaży auta. Taki jest obowiązek, a niewykonanie go, to jasny znak dla ubezpieczyciela, że to sprzedający jest w dalszym ciągu właścicielem pojazdu i to on odpowiada za aktualną polisę OC. Ubezpieczycielowi łatwiej jest dochodzić zapłaty od swojego klienta (czyli sprzedawcy) – przecież ma jego dane, a nikt nie poinformował towarzystwa o nowych zmianach. Takie niedopatrzenie może sporo kosztować sprzedającego auto.

Pamiętaj, by w umowie kupna/sprzedaży dokładnie określić, kiedy nastąpiło przekazanie auta. Dlaczego? Jeśli nowy właściciel w dniu przekazania pojazdu spowoduje wypadek i zbiegnie z miejsca zdarzenia, to możesz być jednym z podejrzanych o wyrządzenie szkody. Zapis w zawartej umowie to pewność, że unikniesz takiej sytuacji, a zawsze lepiej ‘’dmuchać na zimne’’.

Dla kupujących ważny jest jeszcze jeden termin. Regułą jest, że polisa OC po roku odnawia się automatycznie… Inaczej jest w przypadku zmiany właściciela pojazdu. W takiej sytuacji polisa obowiązuje tylko do końca okresu, na którą zawarł ją poprzedni właściciel – bez przedłużenia. Ważne, by zapamiętać dokładnie jaki to dzień, ponieważ kary za brak OC – tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej – powalają na kolana (w negatywnym znaczeniu).

Wypowiedzenie umowy OC

Sprzedając pojazd w niektórych okolicznościach możemy również domagać się zwrotu składki OC za niewykorzystany okres, ale to zależy tylko od kupującego – jeżeli postanowił on nadal korzystać z ‘’Twojej’’ wcześniejszej polisy, ma takie prawo. Jeżeli jednak nowy właściciel doszedł do wniosku, że korzystniejszą opcją stanie się wypowiedzenie umowy OC, sprzedającemu przysługuje prawo do otrzymania części poniesionych wcześniej kosztów. Poprzedni właściciel auta straci je jednak, jeśli w okresie pomiędzy sprzedażą pojazdu a wypowiedzeniem umowy doszło do kolizji z winy nowego właściciela.

Kupujący musi pamiętać, że w sytuacji, gdy decyzją jest wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, to najpóźniej w dniu wypowiedzenia trzeba kupić nową polisę. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu może spowodować nałożenie kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Podsumowując:

Sprzedaż samochodu w kwestii organizacji spraw związanych z OC nie jest skomplikowane – kluczem do sukcesu jest dopilnowanie formalności i pamiętanie o istotnych terminach.

Jako zespół Auto Rejestr współpracujemy z najlepszymi towarzystwami ubezpieczeniowymi w Polsce. Zadzwoń do nas – znajdziemy polisę OC (i nie tylko!) szytą na Twoją miarę.
Więcej o tym przeczytasz w zakładce ‘’Ubezpieczenia’’. 

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami