fbpx

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – jak płacić mniej?

ubezpieczenia dla młodych

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Zrobienie ‘’prawka’’ i kupno pierwszego auta to wielkie emocje oraz moment, na który czeka większość młodych ludzi. Radość jednak szybko mija, kiedy przychodzi czas na wybranie ubezpieczenia OC. Początkujący kierowca bardzo często musi zapłacić za nie nawet 2 razy więcej, niż osoba, która jest np. po 30-stce. Ale czy wiek ma jedyny wpływ na wysokość ubezpieczenia? Nie – to zależy od wielu czynników. Cena OC to sprawa bardzo indywidualna, a każde towarzystwo ocenia kierowcę według własnych kryteriów.
Dobra informacja: Twój wiek nie oznacza, że musisz zapłacić fortunę za polisę. Czytaj dalej!

Czy mogę zrezygnować z OC? 

OC jest obowiązkowe. Z polisy wypłacana jest rekompensata za wszelkie kolizje i szkody na drodze. Ubezpieczenie pokrywa szkody osobowe (np. ciała) jak i te materialne (np. samochodu). Pamiętaj, że polisa jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie właściciela. Choć w artykule czytasz głównie o OC na auto, to jest ono obowiązkowe również przy innych pojazdach: np. motocyklach, ciągnikach rolniczych czy pojazdach wolnobieżnych.

W kwestii OC nie ma żadnego pola do podejmowania decyzji, czy chcemy je mieć, czy nie. Brak ubezpieczenia to poważne sankcje ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a wysokość kary jest zależna od czasu, przez jakie auto nie posiadało OC oraz od płacy minimalnej. Podstawą sankcji jest zazwyczaj dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku, więc w tym przypadku nie warto zwlekać z opłatami, bo w 2020 roku kara za brak OC wynosiła nawet 5200 zł. Wystarczą już 3 dni bez ważnej polisy, a na właściciela auta może zostać nałożona kara w wysokości 20% wspomnianej podstawy. Po 14 dniach jest to już pełny wymiar. 

Co liczy się przy wycenie OC?

Dla ubezpieczycieli liczy się o wiele więcej kwestii, niż tylko wiek kierowcy, choć niewątpliwie jest on jednym z najważniejszych wskaźników. Równie ważne jest doświadczenie w prowadzeniu auta. Tym oto sposobem może się okazać, że 27-latek zapłaci więcej za OC niż 23-latek, ponieważ ten drugi ma dłużej prawo jazdy, a co za tym idzie – więcej doświadczenia. Każde towarzystwo podchodzi do tej kwestii indywidualnie, jednak patrząc ogólnie – zazwyczaj po ukończeniu 26 roku życia możesz liczyć na większe ulgi. Przyjęło się, że za młodego kierowcę uznaje się osobę przed 25 rokiem życia, która posiada prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy, ale można spotkać się z sytuacją, że w niektórych firmach przestajesz być traktowany jak ‘’młodociany’’ już po skończeniu 23 lat. 

Skąd takie różnice w liczbach? Przy wycenie OC jest oceniane wszelkie ryzyko.  Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że młodzi kierowcy jeżdżą zbyt brawurowo i są sprawcami większości wypadków na drodze, dlatego jest im doliczana do polisy tzw. zwyżka za wiek. 

Choć wiek i doświadczenie na drodze to jeszcze nie wszystko! Ubezpieczyciele patrzą również na Twój stan cywilny czy posiadanie dzieci – wiadomo, że o wiele rozsądniej zachowuje się kierowca, który wozi w aucie swoje maleństwa. Nie bez znaczenia pozostaje również Twój adres zamieszkania. Ubezpieczyciele kontrolują i prowadzą statystyki wypadków w danym mieście. Wiadomo, że w niewielkiej miejscowości lub na wsi ryzyko i częstotliwość wypadków jest znacząco mniejsza, niż np. w stolicy.

Ważnym kryterium jest także marka i model Twojego auta. W ten sposób ubezpieczyciel ocenia awaryjność i bierze pod uwagę pojemność silnika, co służy do ustalania mocy samochodu i określenia prędkości, jaka jest możliwa do osiągnięcia. Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ ma to wpływ na wielkość szkód w przypadku kolizji. Różnica między pojemnością silnika 1l a 3l może wynosić nawet 400 zł obowiązkowej opłaty za OC. 

Awaryjność zależy również często od przebiegu oraz wieku auta, więc żaden ubezpieczyciel nie pominie tej kwestii przy przygotowywaniu Twojej wyceny, a im starsze  auto, tym droższa polisa.

Ile zapłacą młodzi kierowcy za ubezpieczenie OC? 

Średnio dla wszystkich kierowców koszt ubezpieczenia wynosi aktualnie 681 zł. W pierwszym półroczu 2020 r. kierowcy w wieku 18-25 lat zapłacili za obowiązkową polisę średnio 1454 zł. Dla osób powyżej 35 roku życia było to już około 2,5 razy mniej. Pamiętaj jednak, że to wyliczenie ogólne, a brane były pod uwagę kalkulacje wszystkich towarzystw. Jak widać nie ma co kierować się tymi liczbami, bo są to bardzo ruchome kwoty, które zależą od wielu czynników. W rzeczywistości nie każdy młody kierowca musi wydać fortunę na OC. W tej kwestii z pomocą przychodzi Auto Rejestr 🙂 Pomożemy Ci znaleźć najlepsze ubezpieczenie!

Jak płacić mniej za obowiązkową polisę?

Przede wszystkim w kwestii ceny OC dobrze jest mieć czystą kartę – bez wypadków i kolizji. Dodatkowo możesz liczyć na ulgowe traktowanie ze strony ubezpieczyciela, gdy korzystasz z większej ilości jego produktów – np. Autocasco czy NNW.

Jak już wiesz – kwestia silnika to nawet kilkaset złotych ‘’w kieszeni’’ i warto mieć to na uwadze. Na pewno możesz liczyć na niższe OC kupując ‘’miejskie’’ Renault niż sportowe BMW – ubezpieczyciele doskonale monitorują wypadkowość różnych marek aut. 

Najpopularniejszym sposobem na obniżenie ceny polisy jest ‘’rejestracja na rodzica’’. Często młodzi kierowcy rejestrują swoje auto na kogoś innego, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na OC. Ale czy na pewno? W takiej sytuacji kierowca staje się współwłaścicielem, a ubezpieczyciel wycenia sytuacje również na podstawie tej drugiej osoby, której często przysługuje wiele zniżek. To bardzo duże ryzyko, choć cena polisy jest znacząco niższa. Warto przede wszystkim pamiętać, że kiedy dojdzie do kolizji, to wszyscy współwłaściciele mogą stracić zniżki na wszystkie swoje auta. Lepiej patrzeć w przyszłość, bo jednorazowa oszczędność nie zawsze się opłaca. 

Podsumowując: cena ubezpieczenia OC to sprawa indywidualna i zależy od bardzo wielu czynników. Poza ceną równie ważny jest to, jakie bezpieczeństwo zapewnia Ci dana polisa.  Droższe ubezpieczenie to często o wiele szerszy zakres ochrony – nie tylko Ciebie, ale i Twoich zniżek w przypadku kolizji. Czasem kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych robi w tym przypadku wielką różnicę. Pamiętaj, że  od tego masz nas – Autorejestr  🙂 Pomożemy Ci porównać oferty najlepszych towarzystw i znaleźć ochronę, na jaką zasługujesz, a która przy okazji nie sprawi, że Twój portfel zostanie pusty!

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami