fbpx

Wszystko, co musisz wiedzieć o AUTOCASCO

autocasco

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ubezpieczenie samochodu to jedna z pierwszych czynności, jaką należy wykonać po zakupie nowego pojazdu. Zgodnie z polskim prawem polisa OC jest obowiązkowa dla każdego kierowcy, ale warto poznać również inne możliwości! OC to nie jedyna ochrona, jaką możesz sobie zapewnić. Inną – i całkowicie dobrowolną – jest polisa AC, inaczej mówiąc: autocasco. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o AC! 

Co to jest autocasco i jaki jest jego zakres? 

Autocasco chroni Cię wtedy, kiedy dochodzi do uszkodzenia pojazdu z Twojej winy lub nie można ustalić sprawcy. Zakres ochrony polisy obejmuje również kradzież, działanie sił natury oraz akty wandalizmu. Ochroną objęty jest cały pojazd, wyposażenie, a także bagaż (często za dopłatą). AC zawieramy na 12 miesięcy, bez konieczności wypowiedzenia. Z reguły ten rodzaj polisy jest dobrowolny, jednak jeśli pojazd kupisz w kredycie lub leasingu – ubezpieczenie Autocasco staje się obowiązkowe.

Podpisując umowę na to ubezpieczenie, pamiętaj, że warunki polisy mają szczególne znaczenie – to bardzo ważne, by sprawdzić zapisy OWU (Ogólne Warunki Umowy). Nie podpisuj dokumentów ‘’w ciemno’’ 🙂 W OWU powinien być dokładnie opisany zakres ochrony, który Ci przysługuje – zadbaj o to. 

Uwaga! Są wyjątkowe przypadki, w których AC nie będzie Ci przysługiwać – nawet, jeśli opłacasz składkę: 

 • Kierowca spowodował wypadek pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych 
 • Właściciel samochodu wysiadł z pojazdu i nieopatrznie pozostawił w nim kluczyki (to wyłączenie może nie dotyczyć kradzieży dokonanej z użyciem przemocy)
 • Szkoda powstała z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu albo w okolicznościach innych niż podane przez ubezpieczającego
 • Pojazd nie posiada ważnych badań technicznych lub rejestracji albo był prowadzony przez właściciela nieposiadającego odpowiednich uprawnień

Jakie korzyści daje autocasco?

Skoro za brak ubezpieczenia samochodu AC nie ma żadnych kar, dlaczego miałbyś sięgnąć po taką polisę? Wiesz już, że OC zapewnia wypłatę odszkodowania drugiej osobie w przypadku, gdy uszkodzisz czyjś pojazd albo doprowadzisz do uszczerbku na zdrowiu u innego uczestnika ruchu, ale AC chroni Ciebie i Twój samochód! To największa korzyść płynąca z tej polisy, dlatego tak wielu kierowców decyduje się opłacać tę składkę, która może okazać się zbawienna. 

Poznaj kilka dodatkowych korzyści: 

 • Polisa Autocasco zapewnia Ci ochronę niemal w każdej sytuacji uszkodzenia pojazdu (oczywiście oprócz wyłączeń, o których wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie)
 • Z AC można zgłaszać szkody, do których nie doszło w ruchu drogowym. Jest wiele przypadków, w których pojazdy zostały uszkodzone bez udziału kierującego  i w czasie postoju. To także są szkody, które można zlikwidować z polisy autocasco. 
 • Ochrona AC może obejmować nie tylko pojazd i jego elementy konstrukcyjne, ale także urządzenia, z których korzysta kierowca w ruchu. Należy je wyszczególnić przy zawieraniu umowy. Mogą to być zarówno elementy standardowego wyposażenia, jak i akcesoria dodatkowe, jak np. komputer pokładowy. Dodatkowo ubezpieczyć można także sprzęt, który się często przewozi np. w związku z wykonywaną pracą, uprawianym hobby lub potrzebami rodziny. Do tego typu przedmiotów zalicza się urządzenia elektroniczne, sprzęt sportowy czy wyposażenie dziecięce.

Co wpływa na cenę autocasco? 

Każde Towarzystwo ubezpieczeniowe ma własną ofertę Autocasco, a różnice cenowe mogą być bardzo duże. Ale na szczęście masz nas – my pomożemy Ci znaleźć najlepszą ofertę i ochronę 🙂 

Co ma znaczenie przy kalkulacji polisy Autocasco:

 • Zakres ochrony (np. dodatkowe ubezpieczenie od kradzieży pojazdu, pożaru, zniszczenia bagażu, ochrona zniżek) 
 • Inne wykupione ubezpieczenia w tym samym Towarzystwie 
 • Marka i model pojazdu oraz wiek i wartość pojazdu
 • Wiek i staż właściciela auta, miejsce zameldowania
 • Zniżki i zwyżki za bezszkodową jazdę
 • Kontynuacja polisy w tym samym Towarzystwie 
 • Rodzaj działalności gospodarczej (gdy pojazd stanowi część majątku firmy)

Jak zdobyć odszkodowanie  z AC? 

Przede wszystkim pamiętaj o terminach zgłoszenia szkody – znajdziesz je w OWU do polisy. Zbyt długie czekanie na wysłanie zgłoszenia może spotkać się z odmową wypłaty ubezpieczenia! Gdy dojdzie już do nieszczęśliwego wypadku, zostań na miejscu zdarzenia – zabezpiecz miejsce i uszkodzony pojazd, zrób zdjęcia, zapisz dane świadków i wezwij policję, jeśli to konieczne (a jest konieczne np. w przypadku kradzieży). Gdy już zgłosisz szkodę, czeka Cię wizyta rzeczoznawcy, którą umówi Twoje Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Jeśli to możliwe – wizytę rzeczoznawcy umów w warsztacie samochodowym – to pozwoli na dodatkową weryfikację oględzin. Pamiętaj, by przekazać Ubezpieczycielowi wszystkie wymagane dokument. Później pozostaje Ci czekać na decyzję TU o wypłacie odszkodowania lub informację o zakończeniu naprawy w warsztacie. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia zgłoszenia szkody. 

Jeśli decyzja Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zakresie ubezpieczenia Ci nie odpowiada, zawsze możesz się odwołać, składając reklamację. Możesz również złożyć skargę do Rzecznika Finansowego, masz na to 3 lata (od dnia wydania decyzji o wypłacie odszkodowania). 

Potrzebujesz ubezpieczenia autocasco? Chcesz zadbać o całkowitą ochronę? To doskonale! Współpracujemy z jednymi z najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, dzięki czemu wszystkie ważne sprawy załatwisz w jednym miejscu – w naszej siedzibie. Nie musisz tracić więcej czasu na odwiedzanie różnych placówek tylko po to, by znaleźć dla siebie najlepszą ochronę. To bywa demotywujące. Zajmiemy się tym za Ciebie – porównamy ceny i zakresy ubezpieczeń tak, by oferta była skrojona indywidualnie na Twoją miarę, a wszystkie potrzebne świadczenia wypłacone jak najszybciej. Porzuć negatywne myślenie o ubezpieczeniach i ubezpieczycielach. Naszym celem, jako pośrednika między Tobą, a towarzystwem,  jest przede wszystkim zapewnienie Ci komfortu życia. Stawiamy na całkowitą pewność, że Twoje bezpieczeństwo jest w dobrych rękach.

Znajdziemy AC idealne dla Ciebie! Zadzwoń: +48 660 104 540

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami