Chcąc poruszać się pojazdem po drogach publicznych, masz obowiązek go zarejestrować, a w przypadku auta używanego – przerejestrować na siebie. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czego dokładnie potrzebujesz, by móc to zrobić bez komplikacji!
Wniosek o rejestrację pojazdu
By nie odejść z kwitkiem po długim oczekiwaniu na wizytę w urzędzie rejestracji, warto się do niej odpowiednio przygotować. Jednym z najważniejszych zadań jest wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu. Wniosek najlepiej wypełnić na spokojnie przed wizytą w urzędzie. Wzór znajdziesz na stronach internetowych odpowiednich urzędów.
Wypełniając wniosek wystarczy, że:
- podasz swoje dane osobowe,
- wskażesz pojazd, który chcesz zarejestrować (rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie, marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN, numer silnika, dotychczasowy numer rejestracyjny i numer karty pojazdu),
- dołożysz załączniki, o których powiemy za moment.
Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, będziesz musiał dodatkowo wypełnić jeszcze jedno pole. Nie zapomnij o podpisie na wniosku!
Kiedy, gdzie i w jakim terminie trzeba zarejestrować samochód?
W świetle aktualnych przepisów na sfinalizowanie rejestracji masz 30 dni od zakupu samochodu. W związku z pandemią czas ten do odwołania został wydłużony do 180 dni. Ale lepiej nie zwlekaj z rejestracją… Chociażby ze względu na uniknięcie kar pieniężnych.
Wniosek o rejestrację pojazdu powinieneś złożyć w:
urzędzie starostwa powiatowego,
urzędzie miasta, gdy mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
urzędzie dzielnicy, gdy mieszkasz w Warszawie.
Wiele urzędów oferuje rezerwację wizyt dla właścicieli pojazdów, którzy chcą dokonać rejestracji. Szczegółowych informacji w tym zakresie szukaj na internetowych poszczególnych wydziałów komunikacji.
Czym różni się rejestracja czasowa od stałej pojazdu?
Na proces rejestracji pojazdu składa się rejestracja czasowa i rejestracja właściwa. Różnica tkwi w terminie ważności dokumentów wydanych właścicielowi.
W przypadku rejestracji czasowej dokumenty i tablice rejestracyjne są ważne przez 30 dni. Rejestracja czasowa odbywa się „od ręki”, czyli w czasie wizyty w wydziale komunikacji.Takie pozwolenie pozwala Ci użytkować auto w okresie przejściowym, kiedy trwa właściwa rejestracja auta.
Jeżeli w ciągu tego okresu urzędnicy nie zdążą zarejestrować Twojego pojazdu na stałe, to jednorazowo rejestracja czasowa może zostać wydłużona na kolejne 14 dni.
Gdy urzędnicy już przygotują Twój dowód rejestracyjny, pojazd zostanie zarejestrowany na stałe i otrzymasz komplet niezbędnych dokumentów. Jeżeli jednak złożysz niekompletny wniosek, to urzędnicy go odrzucą – dlatego tak ważne jest skupienie podczas przygotowywania dokumentów.
Co jest potrzebne do rejestracji pojazdu?
Do rejestracji samochodu lub innego pojazdu w wydziale komunikacji są potrzebne:
- wniosek o rejestrację pojazdu – to już wiesz 🙂
- dowód osobisty właściciela lub osoby upoważnionej,
- upoważnienie do rejestracji pojazdu jeżeli osobą rejestrującą jest pełnomocnik,
- potwierdzenie własności pojazdu, tj. faktura zakupu, umowa kupna-sprzedaży samochodu lub umowa darowizny
- dowód rejestracyjny z aktualnym wpisem o badaniu technicznym,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne,
- potwierdzenie opłaty za rejestrację pojazdu,
- karta pojazdu, jeśli została wydana,
- dowód ubezpieczania OC pojazdu – polisa.
Kto może zarejestrować auto w wydziale komunikacji?
Zarejestrować swoje auto może właściciel. Może się jednak zdarzyć, że:
- samochód jest współwłasnością – wówczas w urzędzie podczas rejestracji powinien być obecny każdy współwłaściciel,
- pojazd jest własnością przedsiębiorstwa – wówczas w urzędzie stawić powinna się osoba upoważniona do reprezentacji firmy,
- pojazd został powierzony przez zagraniczną firmę np. jej przedstawicielowi – wówczas rejestracji dokonuje przedstawiciel tej firmy.
Zapamiętaj…
- Z reguły w UE swój samochód powinieneś zarejestrować w kraju, w którym masz miejsce stałego zamieszkania.
- Dokonując rejestracji musisz przedstawić dowód ubezpieczenia!
- Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy wymaga więcej działania, o czym przeczytasz tu:
https://autorejestr.com/sprowadzenie-i-rejestracja-auta-z-zagranicy-wszystko-co-musisz-wiedziec/ - Właścicielem pojazdu zostaniesz na podstawie umowy kupna sprzedaży, faktury VAT lub poprzez umowę darowizny – koniecznie musisz posiadać jeden z takich dokumentów.
- Rejestracja auta wymaga poniesienia niewielkich opłat, o czym przeczytasz tu:
https://autorejestr.com/ile-kosztuje-rejestracja-samochodu/
Przeraża Cię wizja tylu zadań i obowiązków, których trzeba dopilnować podczas rejestracji? Nie martw się – na szczęście masz nas 🙂 Dopilnujemy wszystkiego! Zarejestrujemy Twoje auto za Ciebie i zajmiemy się wszystkimi formalnościami. Twoje jedyne zadanie będzie polegać na odebraniu od nas gotowego dowodu rejestracyjnego i pozostałych dokumentów. Zaoszczędzimy Twój czas i nerwy! Napisz do nas wiadomość prywatną, by poznać wszystkie możliwości.