fbpx

Wszystko co powinieneś wiedzieć o rejestracji auta na firmę

rejestracja auta na frimę

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Rejestracja auta na firmę niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców, przede wszystkim pod względem podatkowym. W przypadku takiej rejestracji przedsiębiorcy, którzy są płatnikami VAT, mogą odliczyć ten podatek zarówno od zakupu auta, jak i kosztów jego eksploatacji. Dodatkowo jeśli auto używamy tylko w celach służbowych, możemy uzyskać nawet 100% odliczenia podatku! Na co więc musimy uważać przy rejestracji auta na firmę? Co musimy zrobić, aby móc odliczyć ten podatek?

Auto firmowe czy prywatne – co wybrać?

Przedsiębiorca nie musi od razu nabywać nowego auta do swojej działalności. W przypadku osób posiadających jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca może wykorzystywać auto prywatne na dwa sposoby. Może je pozostawić do tzw. ,,celów mieszanych’’, czyli służbowych i prywatnych albo wykorzystywać je tylko do celów służbowych i zaliczyć auto do ewidencji środków trwałych, czyli elementów, które składają się na majątek firmy. W ten sposób auto prywatne zyska status firmowego, będą mu przysługiwały większe ulgi związane z podatkiem VAT i auto będzie można poddać amortyzacji.


W praktyce jednak, aby takie prywatne auto można było zaliczyć do środków trwałych, musi ono najpierw spełnić kilka wymogów. Poza tym, że powinno ono funkcjonować dłużej niż rok, auto musi:

  • Należeć do płatnika lub płatnik musi być jego współwłaścicielem
  • Być kupione lub nabyte we własnym zakresie
  • Być sprawne i w momencie rejestracji- zdatne do użytku

Być używane w związku z działalnością gospodarczą, przy czym można wypożyczyć komuś auto na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu

Rejestracja auta na firmę – nie dla każdego

Rejestracja auta na firmę nie jest opcją dla wszystkich. Zarejestrować auta nie mogą np. przedsiębiorcy posiadający jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ nie posiadają oni osobowości prawnej, a co za tym idzie- nie mogą zarejestrować auta na firmę a muszą to zrobić na siebie. Podobna sytuacja istnieje także w przypadku wspólników spółki cywilnej. Spółka cywilna jako podmiot nie może zarejestrować auta, dlatego rejestracji musi dokonać któryś ze wspólników spółki.

W praktyce więc prawo do zarejestrowania auta na firmę mają spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy to oznacza, że osoby posiadające jednoosobową działalność gospodarczą muszą się zrzec przywilejów, związanych z tą rejestracją? Nie, jednak aby dokonać amortyzacji  i odliczenia VAT-u, przedsiębiorca musi:

  • Być czynnym płatnikiem VAT (czyli obroty za zeszły rok podatkowy muszą być wyższe niż 200 tys. złotych)
  • Zaliczyć auto do ewidencji środków trwałych, czyli elementów składających się na majątek firmy.

Jak zarejestrować auto na firmę?

W przypadku osób posiadających jednoosobową działalność gospodarczą, ci rejestrują auto na siebie jako osobę fizyczną, więc obowiązują ich standardowe zasady i warunki rejestracji, o których pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. 

Jeśli natomiast chodzi o spółki uprawnione do rejestracji, poza standardowymi dokumentami, potrzebne są też:

  • Wypis z rejestru sądowego oraz numer REGON- gdy mówimy o spółkach prawa handlowego
  • Zaświadczenie o wpisie do rejestru CEIDG i umowa spółki cywilnej- jeśli chodzi o rejestrację przez któregoś ze współpracowników tej spółki


Co daje taka rejestracja?

Rejestracja auta na firmę daje przede wszystkim możliwość poddania auta amortyzacji oraz uzyskania najwyższego poziomu odliczenia podatku VAT. W przypadku pojazdów wyłącznie służbowych, przedsiębiorca po złożeniu deklaracji VAT-26 może odliczyć 100% podatku VAT od kupna auta, jak i jego eksploatacji. Gdy jednak auto służy także do celów prywatnych, możemy odliczyć maksymalnie 50% podatku VAT od wspomnianych wyżej kosztów. 

A jeśli nie masz czasu zajmować się papierkową robotą a chcesz dokonać takiej rejestracji – napisz do nas! Dla nas to tylko formalność a dla ciebie możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, które zainwestujesz we własną firmę!

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami