fbpx

Zmiany w przepisach o emisji spalin – dealerze pojazdów, pośpiesz się!

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Już za kilka dni zaczną obowiązywać nowe obostrzenia emisyjne dla producentów pojazdów. Oznacza to, że nie każde nowe auto będzie można zarejestrować. Nowa norma emisji Euro 6d FCM wchodzi w życie 1 stycznia 2021 – tym samym nowe samochody muszą być zgodnie z nią wyposażone w urządzenia monitorujące zużycie energii, prądu albo paliwa płynnego. Przepisy mają na celu zobowiązać producentów nowych pojazdów (głównie osobowych) do redukcji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin.

Kogo obowiązują przepisy?

Wskazano, że nowe przepisy dotyczyć będą zarówno producentów pojazdów, ich przedstawicieli, importerów i dystrybutorów (dla wszystkich przewidziano system kar pieniężnych za ewentualne niezgodności) oraz instytucji zajmujących się dopuszczaniem nowych typów pojazdów do ruchu. 

O jakich stratach mowa? 

Przez pierwsze pół roku 2020 roku spadek sprzedaży nowych aut na terenie Unii Europejskiej wyniósł niemal 40%. To oznacza, że u producentów i dealerów zalegać może nawet 800 tysięcy aut, które od nowego roku nie będą spełniały obowiązujących norm emisji spalin.

Co z autami, których nie udało się jeszcze sprzedać?

Samochody, które się nie sprzedadzą i nie zostaną zarejestrowane przed końcem tego roku, w 2021 nie zostaną dopuszczone do użytku. W związku z tym zaczęto zastanawiać się, czy pojazdy te trafią na złom. Jest to ostateczność, bo okazuje się, że istnieją inne możliwości. 

Jakie jest na to rozwiązanie? 

Twórcy przepisów doskonale wiedzą, że nie wszystkie auta z wcześniejszą normą da się w porę sprzedać i przewidzieli rozwiązanie tymczasowe – przez rok od zaostrzenia normy wolno będzie jeszcze sprzedawać i rejestrować auta wyprodukowane wcześniej i zgodne z wcześniejszymi wymaganiami.

Druga opcja polega na tym,  że dealerzy mają ostatni moment na zarejestrowanie niesprzedanych samochodów na siebie, aby odzyskać choć część pieniędzy. Zarejestrowane na dealerów pojazdy będą mogły zostać później sprzedane jako używane, choć w rzeczywistości będą to całkiem nowe auta. Dla kupujących oznacza to niższe ceny, a dla sprzedawców – mniejsze straty. 

Trzecią alternatywą jest sprzedaż pojazdów poza Unię Europejską – skierować ofertę do miejsc, gdzie nie obowiązują jeszcze wspomniane przepisy. 

Zostało niewiele czasu, by zarejestrować auto niespełniające danych wymogów. W ramach tego oferujemy ekspresową usługę rejestracji auta z dowozem dokumentów w cenie w maksymalnie 24 godziny. 

Zapraszamy do kontaktu!

 

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami