fbpx

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym?

podatki od zakupu auta

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Podczas kolizji lub wypadku, jeśli nie wzywamy policji, powinniśmy sprawdzić OC sprawcy aby mieć pewność, że odszkodowanie zostanie nam wypłacone. Nie ma już obowiązku posiadania przy sobie numeru polisy OC, przez co wielu kierowców nie wie jak się zachować w sytuacji kryzysowej. Istnieje bardzo prosty sposób na to, jak sprawdzić ważność polisy OC w kilka minut posiadając zaledwie jedną informację – numer rejestracyjny pojazdu. Wyjaśniamy jak tego dokonać.

Kiedy warto sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym?

Podczas kolizji lub wypadku drogowego, gdy doszło do uszkodzenia pojazdu, kierowcy niekiedy decydują się na zawarcie porozumienia między sobą, bez konieczności angażowania policji. Zwłaszcza, gdy nie doszło do uszczerbku na zdrowiu żadnego uczestnika ruchu drogowego i gdy szkody materialne nie są duże. Aktualnie nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego czy aktualnej polisy OC. Jak więc zadbać o aspekt finansowy podczas drogowego zdarzenia? Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji bądź wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. W dokumencie podajemy numer rejestracyjny bądź VIN, który bez problemu znajdziemy bezpośrednio na aucie. 

Inną sytuacją, w której sprawdzamy ważność ubezpieczenia OC posiadając jedynie numer rejestracyjny, jest chęć zakupu auta. Gdy znajdziemy interesującą nas ofertę, często chcemy dowiedzieć się o niej więcej. Jest to możliwe.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym?

Istnieje ogólnodostępna strona internetowa, dzięki której można sprawdzić polisę wyłącznie na podstawie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN pojazdu. Jest ona następująca: www.ufg.pl. UFG to skrót od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak sprawdzić ważność OC krok po kroku?

  1. Wejdź na wskazaną stronę internetową
  2. W górnym panelu znajdź opcję „Baza OC i AC”, a następnie wybierz „sprawdzenie ubezpieczenia OC”, „identyfikacja umowy OC na dzień”
  3. W formularzu online wpisz numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN, w zależności od tego, jakimi informacjami dysponujesz, a następnie wskaż dzień, na który ma przypadać ważność polisy OC
  4. Przepisz kod uwierzytelniający
  5. Kliknij „sprawdź”

To bardzo proste, a ważność OC pojazdu uzyskamy w ciągu kilku minut. Wszelkie dane zawarte w bazie UFG powinny być zawsze aktualne.

Gdzie szukać numeru VIN?

Każdy kierowca wie gdzie znaleźć numer rejestracyjny (znajduje się on na tablicach rejestracyjnych z przodu i z tyłu auta lub wyłącznie z tyłu w przypadku pojazdów jednośladowych). Nieco trudniej znaleźć jest numer VIN. Przeważnie znajduje się on na tabliczce znamionowej, którą producent pojazdu może umieścić w kilku miejscach: na lewych drzwiach pojazdu bądź na ich środkowym słupku, w okolicach prawego amortyzatora, na lewej stronie obudowy deski rozdzielczej bądź na prawym nadkolu. 

Ile kosztuje sprawdzenie polisy ubezpieczeniowej po numerze rejestracyjnym w serwisie UFG?

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym za pośrednictwem portalu www.ufg.pl jest ogólnodostępne i darmowe dla każdego kierowcy. Nie pokrywamy żadnych kosztów weryfikacji ważności ubezpieczenia, nie musimy również płatnie rejestrować się na stronie. Należy jednak posiadać wszystkie informacje niezbędne do takiej kontroli (VIN lub numer rejestracyjny).

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami