fbpx

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Choć nie ma już obowiązku posiadania fizycznego dowodu rejestracyjnego podczas kierowania pojazdem (funkcjonariusz sprawdza dane kierowcy i pojazdu w CEPiK, elektronicznej bazie danych), wciąż należy posiadać ważny dokument papierowy w domu. Przydaje się w wielu różnych sytuacjach (wizyty w wydziale komunikacji, sprzedaż auta, coroczne badanie techniczne). Kiedy należy wymienić dowód rejestracyjny i ile to kosztuje? Te informacje powinien znać każdy świadomy kierowca. 

Wymiana dowodu rejestracyjnego – kiedy jest konieczna?

Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego składa się w określonych sytuacjach. Są nimi przede wszystkim:

 • zmiana danych osobowych właściciela pojazdu
 • montaż instalacji gazowej w samochodzie
 • poważne zmiany konstrukcyjne w samochodzie
 • zniszczenie lub zgubienie dotychczasowego dowodu rejestracyjnego pojazdu

Jeszcze do niedawna wymiana była konieczna w sytuacji, gdy zabrakło w dokumencie miejsca na pieczątki badań technicznych. Pracownik stacji diagnostycznej miał możliwość 6-krotnego wpisania w rubryki dowodu ważności badania technicznego. Od 4 grudnia 2020 roku nie ma konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki, co jest znacznym ułatwieniem dla kierowców. Na stacji kontroli pojazdów diagnosta umieszcza informację o badaniu w centralnej ewidencji pojazdów, co jest wystarczające. 

Pamiętajmy, że po zakupie pojazdu musimy postarać się o tymczasowy dowód rejestracyjny. Jest on ważny 30 dni. W tym czasie należy odebrać fizyczny, właściwy dokument.

Jak wygląda wydanie nowego dowodu rejestracyjnego?

Aby otrzymać dowód rejestracyjny należy posiadać dokumenty:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
 • aktualny dowód rejestracyjny pojazdu, który będzie wymieniany na nowy
 • potwierdzenie uiszczenia opłat
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli chcemy je wymieniać, co nie jest obowiązkowe)
 • karta pojazdu
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku przeglądu technicznego (jeśli w pojeździe wprowadzane były zmiany konstrukcyjne)
 • polisa OC

Dokument wyrabia się w wydziale komunikacji gminy stosownej dla miejsca zamieszkania nowego właściciela pojazdu. Organ rejestrujący ma 30 dni na wydanie klientowi nowego dowodu rejestracyjnego, w tym czasie należy jeździć pojazdem na pozwoleniu czasowym. Złożenie wniosku może odbyć się również drogą internetową, mimo tego nie ominie nas osobista wizyta w placówce.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Z dniem 4 września 2022 roku zniesiono w Polsce obowiązek posiadania naklejki legalizacyjnej z numerem rejestracyjnym. Wcześniej była ona wydawana wraz z tablicami rejestracyjnymi. Zmniejsza to ostateczny koszt kierowcy o 12,50 zł. Wydanie dowodu rejestracyjnego wiąże się aktualnie z wydatkiem 54 zł, do czego dochodzi opłata ewidencyjna w wysokości 50 groszy. Jeśli ustalamy pełnomocnictwo (nie jesteśmy w stanie samodzielnie stawić się w urzędzie), musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu 17 zł. 

Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego wiąże się również z koniecznością uzyskania dowodu tymczasowego. Pozwolenie czasowe z urzędu kosztuje 13,50 zł, zaś na indywidualny wniosek właściciela pojazdu – 18,50 zł. 

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami