fbpx

Co to jest franszyza i co ma wspólnego z ubezpieczeniami?

franszyza

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Franszyza to temat, który może wprawić klienta w zakłopotanie. Z jednej strony termin ten nie ma nic wspólnego z franczyzą, czyli sytuacją, gdy przedsiębiorca zgadza się na prowadzenie działalności pod szyldem i zgodnie z koncepcją danej marki.

Z drugiej strony, gdy klient poznaje znaczenie tej właściwej definicji, może się ona wydawać jeszcze bardziej niezrozumiała niż wcześniej. W końcu, jak można zrozumieć fakt, że w przypadku zaistnienia szkody, odszkodowanie klienta może zostać zmniejszone lub w ogóle niewypłacone? Czy może być to w jakikolwiek sposób korzystne dla ubezpieczającego?

Zacznijmy jednak od początku

Franszyza jest to definicja, którą można odnaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia przy okazji wykupywania np. polisy mieszkaniowej czy innych dodatkowych ubezpieczeń. Jest to sytuacja, gdy klient zgadza się na to, że do ustalonego z ubezpieczycielem progu to ubezpieczony jest odpowiedzialny za szkody. Z kolei po przekroczeniu progu, odpowiedzialność zostaje przeniesiona na towarzystwo ubezpieczeniowe, które powinno wypłacić odszkodowanie w odpowiedniej do umowy wysokości.

Sposób działania franszyzy

Działanie franszyzy może być dwojakie. W przypadku franszyzy redukcyjnej, jeśli dany próg kwotowy lub procentowy zostanie przekroczony, odszkodowanie zostanie wypłacone w kwocie pomniejszonej o ten próg. To znaczy, że jeśli próg odpowiedzialności klienta wynosi np. 100 zł a szkoda została oszacowana na 150 zł, to klientowi zostanie wypłacone odszkodowanie w kwocie 50 zł. Jeśli z kolei próg nie zostanie przekroczony, kwota nie zostanie wypłacona a klient będzie musiał pokryć szkodę z własnych pieniędzy.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku franszyzy integralnej. Tutaj też funkcjonuje próg, który należy przekroczyć, jednak kwota odszkodowania nie zostaje zredukowana a wypłacona w całości. Jeśli szkoda została oszacowana na 150 zł a próg wynosi 100 zł, klientowi zostaje wypłacona cała kwota, czyli 150 zł a nie tak jak w przypadku franszyzy redukcyjnej- 50 zł. W przypadku z kolei nie przekroczenia progu, kwota nie zostaje wypłacona i klient ponownie musi płacić za szkody z własnej kieszeni.

Dlaczego ona?

Franszyza pozwala przede wszystkim na obniżenie kwoty składki ubezpieczenia, przy jednoczesnym zapewnieniu odszkodowania w przypadku poważniejszego uszczerbku na zdrowiu lub wypadku. Rozwiązanie to może się sprawdzać np. w przypadku uważnych kierowców, którym rzadko kiedy zdarzają się drobniejsze stłuczki a jeśli tak, to są oni w stanie pokryć koszty ich reperacji. 

Dodatkowo, jeśli chcą oni zachować zniżki, w przypadku franszyzy integralnej istnieje możliwość nie zgłaszania szkody do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego a co za tym idzie- zachowanie zniżek za bezszkodową jazdę.

Oczywiście, z franszyzy można również zrezygnować lub wykupić tzw. rezygnację z franszyzy lub z udziału własnego. Jest to jednak równoznaczne ze wzrostem składki za dane ubezpieczenie. 

Czy franszyza może być korzystna?

Franszyza jest stosowana przez towarzystwa ze względu na dwie kwestie: ochronę przed nadużyciami ze strony klientów oraz chęć zaoszczędzenia na kosztownym procesie likwidacji drobnych szkód, które pochłaniają duże sumy pieniędzy, niewspółmierne do określonej szkody.

Franszyza może jednak być dobrym rozwiązaniem zarówno dla jednej, jak i dla drugiej strony. W większości przypadków może ona podlegać negocjacji a samo jej posiadanie w umowie nie musi oznaczać utraty pieniędzy, jeśli ustalony próg jest odpowiednio dopasowany do potrzeb klienta. Aby franszyza dawała profity w postaci zniżek i jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo, potrzebna jest jednak współpraca towarzystwa z klientem tak, aby w przypadku szkody, mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Chcesz dowiedzieć się więcej? A może wykupiłeś już ubezpieczenie z franszyzą i zastanawiasz się, czy możesz liczyć na lepszą ofertę? Nasi doradcy z chęcią pomogą w dobraniu najlepszych rozwiązań. Kliknij w zakładkę Kontakt i dowiedz się więcej!

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami