fbpx

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Nauka jazdy

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nie od dziś wiadomo, że wysokość ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) zależy od wielu czynników, w tym od wieku kierowcy. W Polsce zakup polisy jest obowiązkowy i gwarantuje bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Najtańsze OC przysługuje doświadczonym, wieloletnim i bezwypadkowym kierowcom posiadającym odpowiedniego rodzaju pojazdy. Jak wygląda jednak ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC?

Na wysokość ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników:

  • rodzaj pojazdu (w tym marka i model)
  • pojemność silnika
  • moc silnika
  • przebieg pojazdu (wartość podawana w km)
  • wiek kierowcy i doświadczenie (długość posiadania prawa jazdy)
  • stan cywilny, ilość posiadanych dzieci
  • miejsce zamieszkania
  • wcześniejsze kolizje i wypadki drogowe

Aby sprawdzić szacowaną cenę ubezpieczenia można wybrać się do towarzystwa ubezpieczeniowego i odbyć rozmowę lub skorzystać z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów online. Po podaniu wymaganych informacji wyświetlą się propozycje cen polis OC różnych ubezpieczycieli. 

O tym warto wiedzieć!

Bezszkodowa jazda ma ogromny wpływ na wysokość składki OC w przypadku młodych kierowców (i nie tylko). Właściciele pojazdów, którzy przez kilka lat nie spowodowali żadnej kolizji, mogą liczyć na niższe stawki ubezpieczenia OC w porównaniu do osób, z których polis likwidowano już szkody komunikacyjne. Niższe stawki obowiązują także przy ubezpieczaniu 2 samochodów i więcej. Właśnie dlatego młodzi kierowcy bardzo często decydują się na zostanie współwłaścicielem pojazdu rodziców tuż po otrzymaniu prawa jazdy. 

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Młoda osoba rzadko kiedy jest doświadczonym kierowcą, zwłaszcza jeśli wykupuje polisę na swój pierwszy samochód. Przy odrobinie cierpliwości i motywacji można znaleźć stosunkowo tanie OC. Pamiętajmy, że ceny mogą drastycznie różnić się między poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, dlatego przed podjęciem decyzji powinniśmy sprawdzić kilka różnych firm. 

Według statystyk dotyczących stycznia 2023 roku, średni koszt ubezpieczenia dla osoby w wieku 18-25 lat wynosił w przybliżeniu 1365 zł. Dla porównania – według tej samej listy statystycznej średni koszt OC dla standardowego kierowcy (ogółem) wynosił 667 zł. Kupując OC i AC jednocześnie często mamy możliwość otrzymania rabatów cenowych, o czym zawsze warto pomyśleć.

Podsumowując, aby znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy warto porównać ceny ubezpieczenia OC różnych firm ubezpieczeniowych. Wcześniej warto rozważyć dopisanie młodego kierowcy jako współwłaściciela do pojazdu rodziców. Najlepiej tuż po uzyskaniu prawa jazdy.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej?

Dane statystyczne jasno potwierdzają, że młode osoby to najbardziej wypadkowa grupa kierowców. Wynika to przede wszystkim z faktu braku doświadczenia, jednak powszechnie wiadomo także, że młode osoby są bardziej skłonne do brawury na drodze (udział w nielegalnych wyścigach, przekraczanie prędkości czy nawet jazda po spożyciu alkoholu). Udowodniono, że młodzi kierowcy są winnymi co 6. wypadkowi w skali roku, przy czym skala śmiertelności wynosi aż 17% wszystkich zgonów na drodze. 

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami