fbpx

Kupno? Sprzedaż? Darowizna? Zmiany w przepisach!

kupno sprzedaż darowizna

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Do 30 czerwca 2021 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi na zgłoszenie faktu sprzedaży, kupna lub otrzymania auta na zasadzie darowizny, obywatel miał 30 dni roboczych od momentu zawarcia zależnej od sytuacji umowy. Od 1 lipca 2021 funkcjonują jednak nowe przepisy, które mogą pomóc oczekującym w kolejce petentom, choć trzeba pamiętać o dotrzymywaniu nowych terminów.

Co się zmieniło?

Od 1 lipca 2021 roku na zgłoszenie faktu kupna, sprzedaży lub otrzymania auta w ramach darowizny, petent ma nie 30 a 60 dni roboczych. Oznacza to, że w tym czasie obywatel powinien zgłosić się do wydziału komunikacji, odpowiedniego do miejsca swojego zamieszkania i złożyć stosowne dokumenty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie rządowej.

Gdzie powinieneś się zgłosić?

O fakcie zakupu, sprzedaży lub otrzymania auta można powiadomić urząd na trzy sposoby. Można to zrobić internetowo (dzięki profilowi zaufanemu lub certyfikatowi kwalifikowanemu), listem poleconym lub osobiście.

W zależności od miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej, dokumenty można złożyć w:

– starostwie powiatowym

– urzędzie miasta (dotyczy miast na prawach powiatu)

– urzędzie dzielnicy (dotyczy osób, które mieszkają na terenie Warszawy)

Dlaczego nie warto zwlekać?

Tak długi termin może bez wątpienia kusić wiele osób do przesuwania formalności na ostatnią chwilę.

Co jednak ważne, w momencie przekroczenia terminu 60 dni roboczych na właściciela auta może zostać nałożona kara finansowa. Ta z kolei może wynieść od 200 do nawet 1000 złotych!

Nie czekaj na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że każdy dzień zwłoki może cię kosztować niepotrzebne nerwy i pieniądze.

W przypadku skorzystania z naszej oferty, nie musisz się martwić terminami. Wystarczy, że dostarczysz odpowiednie dokumenty a my wykonamy całą resztę nawet, jeśli terminy miałyby ulegać kolejnym zmianom. Pozostaw to nam!

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami