fbpx

Ubezpieczenie assistance – wszystko, co musisz wiedzieć

assistance

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Misją ubezpieczenia assistance jest wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Choć można korzystać z niego również w życiu codziennym, to assistance zajmuje szczególną pozycję w gamie ubezpieczeń komunikacyjnych i niejeden kierowca przekonał się o jego wartości, gdy spotkał przeszkody na swojej drodze. Nie jest obowiązkowe, jednak bardzo często stanowi dodatek do OC lub pakietu OC/AC. 

Ubezpieczenie assistance – co to jest?

Assistance to ubezpieczenie, które pomoże Ci rozwiązać (często bardzo kosztowne) problemy, jakie możesz napotkać w ruchu drogowym. Assistance umożliwia ubezpieczonemu otrzymanie pomocy w zakresie medycznym, informacyjnym oraz technicznym. Kiedy jesteś na środku drogi, a Twój samochód nagle staje i nie chce jechać dalej, to mając polisę assistance możesz po prostu zadzwonić do ubezpieczyciela, którego zadaniem będzie rozwiązać problem – może zająć się on np. holowaniem auta do warsztatu, a Tobie zapewnić nocleg w hotelu lub auto zastępcze. Oczywiście zakres tego, na co możesz liczyć, jest uzależniony od pakietu, na jaki się zdecydowałeś.

Ubezpieczenie assistance to ubezpieczenie dobrowolne. Może z niego skorzystać każdy właściciel pojazdu, który chce zagwarantować sobie fachową pomoc w razie problemów na drodze.

Assistance – na co możesz liczyć?

Assistance obejmuje kilka wariantów pomocy:

  • pomoc techniczną. Polega ona na naprawie samochodu na miejscu zdarzenia, a jeżeli nie jest to możliwe, na holowaniu pojazdu do warsztatu lub na najbliższy parking. W ramach ubezpieczenia assistance kierowca może też liczyć na dostarczenie paliwa. 
  • pomoc informacyjną. Pracownicy infolinii mogą udzielić ubezpieczonemu informacji o najbliższych warsztatach samochodowych czy hotelach. 
  • pomoc medyczną. Polega ona na zorganizowaniu transportu medycznego lub doraźnej pomocy specjalisty, np. psychologa. Część towarzystw ubezpieczeniowych w ramach pomocy medycznej organizuje i pokrywa koszty opieki nad dziećmi lub zwierzętami podróżującymi wraz z poszkodowanym. 
  • pomoc prawną. Ubezpieczony może liczyć na wsparcie prawnika, np. po spowodowaniu kolizji czy wypadku.

Podstawowe usługi assistance w ramach pomocy serwisowej to najczęściej naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu zapewnienie parkingu czy wynajem pojazdu zastępczego. By mieć pewność co do zakresu ochrony, należy dobrze zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, bo na przykład holowanie odbywa się często do określonej odległości i dobrze jest mieć tego świadomość.  

Wybór assistance – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenia ubezpieczeniom nierówne – dlatego tak ważne jest wybranie dobrego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz dobra znajomość zakresu ochrony.

Przed podjęciem decyzji o wyborze assistance, zapytaj ubezpieczyciela o kilka ważnych aspektów: Ile mam czasu na zgłoszenie się w przypadku awarii? (to ważne, bo czas na zgłoszenie często jest liczony w godzinach, więc nie warto zwlekać)
– Czy mogę liczyć na pomoc tylko na terenie Polski, czy również za granicą?
– W których europejskich krajach nie otrzymam pomocy?
– Ile razy w roku mogę skorzystać z bezpłatnej pomocy drogowej?
– Czy ubezpieczyciel współpracuje z zewnętrznymi firmami, czy ma własny system pozwalających podjąć próbę naprawy auta na miejscu?
– Jaka jest minimalna odległość od miejsca zamieszkania, która umożliwia skorzystanie z pomocy?
– Czy samochód zostanie odholowany do miejsca zamieszkania, czy do najbliższego warsztatu?
– Czy otrzymam zwrot za wynajęcie auta zastępczego?
– W jakim stopniu ubezpieczyciel pokrywa koszty kontynuowania podróży, zakwaterowania lub powrotu?

‘’Assistance jest dla mnie zbyt drogie’’

Wysokość składki ubezpieczenia assistance najczęściej jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Cena polisy zależy od kilku czynników: rodzaju pojazdu, doświadczenia kierowcy i wariantu, na jaki się on zdecydował. Ubezpieczenie assistance samochodu wcale nie musi być drogie. Niektórzy ubezpieczyciele dołączają podstawowy pakiet assistance do ubezpieczeń OC bez dodatkowych opłat. Może się okazać, że w Twoim przypadku ochrona będzie tania, a wsparcie zbawienne – dlatego warto przeanalizować różne oferty! 

Ubezpieczenie assistance ratuje kierowców na drodze i wcale nie musi dużo kosztować… A jeśli szukasz oferty assistance idealnej dla siebie i chcesz dobrze znać swój zakres ochrony, zadzwoń: +48 660 104 540 

Pomożemy znaleźć Ci najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe!

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami