fbpx

Dowiedz się jaki masz obowiązek, kiedy sprzedajesz lub kupujesz auto

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Jeśli sprzedawałeś lub kupowałeś samochód kilka lat temu, to musisz wiedzieć, że przepisy od tego czasu się nieco zmieniły i teraz czekają Cię inne obowiązki, niż kiedyś! Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Nakazują one zgłoszenie faktu zakupu lub sprzedaży samochodu do właściwego organu w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna/sprzedaży. Kara za niespełnienie tego obowiązku może mocno nadwyrężyć Twój budżet. O jakich kwotach dokładnie mowa? Ile przewidziano dni na zawiadomienie o nabyciu pojazdu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule! 

Nowe przepisy od 2020 roku 

Przez wiele lat obowiązek informowania starosty o kupnie lub sprzedaży istniał tylko w teorii i mało kto brał to na poważnie. Do tej pory był to przepis ‘’martwy’’, bo niewykonanie tego obowiązku nie wiązało się właściwie z żadną karą. Ale koniec koniec tego dobrego. Od 1 stycznia 2020 r. za nie zgłoszenie zbycia lub nabycia auta w ciągu 30 dni starosta może nałożyć na właściciela pojazdu karę w wysokości od 200 zł do nawet 1000 zł. 

Stoi za tym wszystkim nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, która nakłada na kupujących i sprzedających pojazdy obowiązek poinformowania Starosty Powiatowego o fakcie zbycia lub nabycia samochodu w ciągu 30 dni. Od kiedy liczymy wskazany termin?

  • Jeśli nabyłeś pojazd zarejestrowany w kraju, musisz powiadomić o tym fakcie w ciągu 30 dni od daty zakupu widniejącej na umowie kupna – sprzedaży samochodu.
  • Jeżeli zbyłeś pojazd zarejestrowany w kraju, również musisz powiadomić tym fakcie odpowiedni organ w ciągu 30 dni od daty sprzedaży widniejącej na umowie kupna – sprzedaży samochodu.
  • Jeśli sprowadziłeś pojazd z terytorium dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, musisz dopełnić obowiązku powiadomienia starosty w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia auta do kraju (jest to dzień, w którym zakupiony pojazd dotarł do miejsca przeznaczenia na terenie Rzeczpospolitej Polskiej – należy go określić w specjalnym oświadczeniu).
    Wszystko sprowadza się do jednego. Czy kupujesz, czy sprzedajesz, czy w Polsce, czy za granicą…  Musisz to zgłosić! W innym wypadku kara może być dość bolesna. 

W jaki sposób zgłosić nabycie pojazdu?

By zgłosić nabycie pojazdu możesz udać się osobiście do właściwego wydziału komunikacji w urzędzie miejskim. Ale to nie jedyna opcja – możesz również złożyć taki wniosek przez Internet,  za pośrednictwem portalu www.gov.pl. Uwaga – by skorzystać z możliwości załatwienia tej sprawy online, musisz posiadać Profilu Zaufany. Jeśli jeszcze go nie masz, to nic straconego –  możesz szybko to nadrobić. Wystarczy konto w banku, który oferuje zgodę na potwierdzanie Profilu Zaufanego.

Co dalej?

Zaloguj się na stronie www.gov.pl – użyj do tego zakładki MÓJ GOV. Po zalogowaniu się przejdź do zakładki “usługi dla obywatela”, następnie “kierowcy i pojazdy’’, kolejno “zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”. Na końcu wybierz “wyślij zgłoszenie”. 

Pamiętaj, że zgłoszenia możesz dokonać wtedy, kiedy jesteś właścicielem pojazdu. Podczas składania wniosku będą potrzebne Ci wszystko kluczowe informacje, typu: numer rejestracyjny, model i marka, dane Twoje oraz sprzedawcy, od którego kupiłeś auto. Dodatkowo będzie Ci potrzebny skan lub zdjęcie umowy kupna pojazdu oraz zostaniesz poproszony o wskazanie danych sprzedawcy. 

Na zakończenie system poprosi Cię o wskazanie urzędu, w którym chcesz zgłosić nabycie – powinien być to urząd właściwy dla miejsca zamieszkania. 

Dokonanie zgłoszenia nic nie kosztuje. Kosztuje dopiero rejestracja, która nie ma nic wspólnego ze zgłoszeniem nabycia – pamiętaj o tym.

W jaki sposób zgłosić sprzedaż pojazdu?

Nie tylko nabywca ma przed sobą dodatkowe zadanie, które musi wykonać, by uniknąć kary! Sprzedawcę także czekają obowiązki. Nowe przepisy z 2020 roku mówią jasno: zawiadomienie musi złożyć i nowy, i poprzedni właściciel pojazdu. Sprzedawca ma również 30 dni, by zgłosić informacje o tym, że sprzedał pojazd. Kara pieniężna za niewykonanie zadania jest taka sama, jak w przypadku nowego nabywcy, który oleje sprawę: od 200 do 1000 zł.

Tu scenariusz się powtarza: zgłoszenia można dokonać osobiście w urzędzie (w wydziale komunikacji) lub składając wniosek przez Internet. Informację o tym, jak to zrobić omówiliśmy powyżej – niewiele się zmienia w tej kwestii i cały proces przebiega tak samo, jak w przypadku nabywania pojazdu. 

Jakie kary grożą za niepoinformowanie starosty o zakupie samochodu?

Jak już wspomnieliśmy – na osobę, która nie zgłosi zbycia lub nabycia pojazdu, może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł. Obowiązek dotyczy nie tylko sprzedaży pojazdu, ale ogólnie jego zbycia, zatem osoba, która zbyła samochód w drodze darowizny, również musi zawiadomić starostę! 

Warto pamiętać, że kupno pojazdu za granicą nie zwalnia z tego obowiązku i kara dokładnie w ten sam sposób zostanie nałożona na osobę, która nabyła samochód sprowadzony z innego państwa członkowskiego UE i nie zgłosiła go w Polsce w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia samochodu. 

O wysokości kary decyduje tutaj starosta, a jakiekolwiek negocjacje nie wchodzą w grę. Co więcej – mandat jest karą administracyjną. To nie jest zwykły mandat. W związku z tym nie można go nie przyjąć. Jeżeli tak się stanie, wówczas starosta w celu ściągnięcia należności skorzysta z pomocy komornika.

Nie ma sensu narażać się na taki wydatek i lepiej zawczasu dopełnić formalności. 

Gdy już zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu, czas na rejestrację 🙂 Przeczytaj jeden z naszych poprzednich artykułów i dowiedz się, jak zarejestrować auto w czasie pandemii: https://autorejestr.com/jak-zarejestrowac-auto-z-zagranicy-w-czasach-koronawirusa/

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami