fbpx

Jak sprawdzić wiek auta, które chcesz kupić?

jak sprawdzic wiek auta

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Z reguły, im młodszy samochód, tym wyższa cena zakupu. To powód tego, że sprzedawcy często odmładzają swoje auta, co jest – niestety – całkiem proste. Zgodnie z tabelami, którymi przy wycenie pojazdów kierują się sprzedający, „odmłodzenie” auta o rok zwiększa jego wartość handlową niekiedy nawet o kilkanaście procent! Jak sprawdzić rok produkcji samochodu, aby mieć pewność, że sprzedawca mówi prawdę? 

Numer VIN a rok produkcji auta

Najprościej, najszybciej i najpewniej jest poprosić sprzedającego o numer VIN samochodu. Znając VIN, możesz skorzystać z kilku opcji, tj.:

  • skorzystać z dekoderów VIN dostępnych w Internecie, więcej pisaliśmy o tym tutaj: 
  • zadzwonić do serwisu danej marki i podać numer identyfikacyjny pojazdu. Na tej podstawie serwis ustali rzeczywisty wiek samochodu, a Ty porównasz go z tym, który sprzedawca podaje w ogłoszeniu.

Data pierwszej rejestracji a data produkcji 

Rocznik wpisany w dowodzie to zwykle data pierwszej rejestracji, ale samochód mógł wyjechać z fabryki dużo wcześniej. Często, szczególnie w przypadku mniej chodliwych modeli, bywa tak, że od chwili wyprodukowania auta do momentu, kiedy znajdzie ono nabywcę, mijają czasem nawet lata.

Data produkcji samochodu nabiera szczególnej wagi w przypadku pojazdu używanego i może mieć, obok przebiegu, najistotniejszy wpływ na jego cenę. Równie ważna, a czasem nawet ważniejsza od samej daty produkcji, jest data pierwszej rejestracji. Wskazuje bowiem na faktyczny początek używania samochodu. Czasem zdarza się, że nowe auto spędza dłuższy czas stojąc na placu u dealera. Jednak za kilka lat fakt, że auto zostało wyprodukowane w 2015 roku, czyli np. dwa lata przed swą pierwszą rejestracją, może zaważyć na jego cenie odsprzedaży. Potencjalni nabywcy będą wówczas raczej zainteresowani kalendarzowym rokiem produkcji, niż datą pierwszej rejestracji. Warto mieć to w pamięci decydując się na okazyjny zakup nowego auta wyprodukowanego kilkanaście miesięcy wcześniej.

Czasem sprzedawcy idą jeszcze dalej – zamiast roku produkcji czy pierwszej rejestracji w ogłoszeniach wpisują tzw. rok modelowy. Tymczasem większość firm motoryzacyjnych wytwarza samochody z nowego roku modelowego już od końca przerwy wakacyjnej w roku poprzednim.

Jak sprawdzić datę produkcji?

By sprawdzić datę produkcji auta można skorzystać z VIN lub z kilku innych ciekawych sposobów!

Na przykład na odlewie plastikowej obudowy filtra powietrza można zaleźć oznaczenia świadczące o tym, kiedy wyprodukowano dany element. Jeśli np. według dokumentów auto zostało zarejestrowane po raz pierwszy w kwietniu 2018 roku, a na obudowie znajdziesz datę grudzień 2017, to wszystko wskazuje na to, że element jest oryginalny, a samochód nie czekał zbyt długo na nabywcę. Ale uwaga! Elementy plastikowe znajdujące się pod maską potrafią ucierpieć nawet w wyniku stosunkowo drobnych stłuczek, w wielu autach są zastąpione podróbką.

Informacja o dacie produkcji auta znajduje się również na wszywce przy pasach lub na ich plastikowym elemencie. W ustaleniu wieku samochodu pomagają też szyby – przynajmniej wtedy, kiedy są oryginalne. Na dole szyby kierowca znajdzie jedną lub dwie cyfry oznaczające rok produkcji. 

… A jeśli już sprawdzisz datę produkcji auta i wszystko będzie się zgadzało – kupuj śmiało 🙂 Później pamiętaj o rejestracji i o tym, że wszystko możemy załatwić za Ciebie. Ty tylko odbierzesz gotowe dokumenty! 

Zarejestruj pojazd bez wychodzenia z domu

Skontaktuj się z nami